START DENTIS DST S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Municipiul Curtea de Argeş, NEGRU VODĂ, 6-8, 115300, ETAJ
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 87.150 RON | 124.808 RON | 97.968 RON | 26.072 RON | 26.840 RON | 149.124 RON | 125.600 RON | 23.524 RON | 26.272 RON | 7.220 RON | 0 RON | 0 RON | 143.456 RON | 27.824 RON | 2 |
| 2021 | 103.330 RON | 139.603 RON | 117.961 RON | 20.665 RON | 21.642 RON | 150.449 RON | 108.264 RON | 42.185 RON | 46.937 RON | 3.616 RON | 0 RON | 0 RON | 107.183 RON | 7.287 RON | 2 |
| 2022 | 92.050 RON | 114.292 RON | 100.997 RON | 12.442 RON | 13.295 RON | 117.845 RON | 90.998 RON | 26.847 RON | 30.378 RON | 3.563 RON | 29 RON | 61 RON | 84.941 RON | 1.037 RON | 1 |
| 2023 | 87.570 RON | 103.191 RON | 87.986 RON | 14.347 RON | 15.205 RON | 90.710 RON | 73.804 RON | 16.906 RON | 14.587 RON | 7.596 RON | 0 RON | 3.919 RON | 69.320 RON | 793 RON | 1 |
| 2024 | 99.850 RON | 116.797 RON | 113.523 RON | 2.391 RON | 3.274 RON | 288.387 RON | 260.546 RON | 27.841 RON | 13.366 RON | 221.988 RON | 0 RON | 1.187 RON | 53.699 RON | 666 RON | 1 |
| 2025 | 124.575 RON | 140.196 RON | 137.824 RON | 1.300 RON | 2.372 RON | 226.030 RON | 212.472 RON | 13.558 RON | 14.667 RON | 174.531 RON | 426 RON | 276 RON | 38.078 RON | 1.246 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3250 — Fabricarea de dispozitive, aparate și instrumente medicale stomatologice
Top format din 71 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.08) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 87,2 K RON | 103,3 K RON | 92,1 K RON | 87,6 K RON | 99,9 K RON | 124,6 K RON |
| Venituri totale | 124,8 K RON | 139,6 K RON | 114,3 K RON | 103,2 K RON | 116,8 K RON | 140,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 98,0 K RON | 118,0 K RON | 101,0 K RON | 88,0 K RON | 113,5 K RON | 137,8 K RON |
| Rezultat net | 26,1 K RON | 20,7 K RON | 12,4 K RON | 14,3 K RON | 2,4 K RON | 1,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 116,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,08 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,08 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,30 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 292,43 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 451,36 |
| Durata încasare (zile) | 1 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7,2 K RON | 149,1 K RON | 4,8% |
| 2021 | 3,6 K RON | 150,4 K RON | 2,4% |
| 2022 | 3,6 K RON | 117,8 K RON | 3,0% |
| 2023 | 7,6 K RON | 90,7 K RON | 8,4% |
| 2024 | 222,0 K RON | 288,4 K RON | 77,0% |
| 2025 | 174,5 K RON | 226,0 K RON | 77,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 87,2 K RON | 103,3 K RON | 92,1 K RON | 87,6 K RON | 99,9 K RON | 124,6 K RON | ▲ 24,8% |
| Rezultat net | 26,1 K RON | 20,7 K RON | 12,4 K RON | 14,3 K RON | 2,4 K RON | 1,3 K RON | ▼ 45,6% |
| Total active | 149,1 K RON | 150,4 K RON | 117,8 K RON | 90,7 K RON | 288,4 K RON | 226,0 K RON | ▼ 21,6% |
| Capitaluri proprii | 26,3 K RON | 46,9 K RON | 30,4 K RON | 14,6 K RON | 13,4 K RON | 14,7 K RON | ▲ 9,7% |
| Datorii totale | 7,2 K RON | 3,6 K RON | 3,6 K RON | 7,6 K RON | 222,0 K RON | 174,5 K RON | ▼ 21,4% |
| Lichiditate curentă | 3,26 | 11,67 | 7,53 | 2,23 | 0,13 | 0,08 | ▼ 38,0% |
| Marjă netă (%) | 29,92 | 20,00 | 13,52 | 16,38 | 2,39 | 1,04 | ▼ 56,5% |
| Scor bonitate | 77 | 90 | 70 | 77 | 38 | 38 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,3 K RON).
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (38/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.