CXS PREMIER TRANSPORT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Slobozia, Comuna Slobozia, LILIACULUI, 7, 117660
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 0 RON | 0 RON | 452 RON | −452 RON | −452 RON | 1.049 RON | 0 RON | 1.049 RON | −252 RON | 1.301 RON | 0 RON | 63 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 3.265 RON | 3.265 RON | 7.533 RON | −4.366 RON | −4.268 RON | 4.781 RON | 0 RON | 4.781 RON | −4.618 RON | 9.399 RON | 0 RON | 4.721 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4931 Transporturi terestre de pasageri, pe bază de grafic
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
Raport Economico-Financiar
2021–20221. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−4.618 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.51) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2022 (−4.366 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 196.6% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 3,3 K RON |
| Venituri totale | 0 RON | 3,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 452 RON | 7,5 K RON |
| Rezultat net | −452 RON | −4,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2023 (regresie liniară): 6,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2022
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,51 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,51 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,51 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2022)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2022)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,69 |
| Durata încasare (zile) | 528 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1,3 K RON | 1,0 K RON | 124,0% |
| 2022 | 9,4 K RON | 4,8 K RON | 196,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2022
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 3,3 K RON | – |
| Rezultat net | −452 RON | −4,4 K RON | ▼ 865,9% |
| Total active | 1,0 K RON | 4,8 K RON | ▲ 355,8% |
| Capitaluri proprii | −252 RON | −4,6 K RON | ▼ 1.732,5% |
| Datorii totale | 1,3 K RON | 9,4 K RON | ▲ 622,4% |
| Lichiditate curentă | 0,81 | 0,51 | ▼ 36,9% |
| Marjă netă (%) | – | -133,72 | – |
| Scor bonitate | 27 | 17 | ▼ 37,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2023 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 6,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2022, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 196.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2022.