Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SMART METRIC S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Municipiul Sibiu, RECORD, 19A, 550103
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 21.600 RON | 21.600 RON | 20.881 RON | 350 RON | 719 RON | 109.436 RON | 81.449 RON | 27.987 RON | 7.291 RON | 1.042 RON | 0 RON | 2.142 RON | 101.103 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 21.600 RON | 21.600 RON | 20.612 RON | 838 RON | 988 RON | 104.043 RON | 61.973 RON | 42.070 RON | 1.428 RON | 1.512 RON | 0 RON | 8.568 RON | 101.103 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 21.600 RON | 21.600 RON | 71.578 RON | −49.978 RON | −49.978 RON | 62.379 RON | 0 RON | 62.379 RON | −48.550 RON | 9.826 RON | 0 RON | 34.451 RON | 101.103 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7120 — Activități de testări și analize tehnice
Top format din 61 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−48.550 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−49.978 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,6 K RON | 21,6 K RON | 21,6 K RON |
| Venituri totale | 21,6 K RON | 21,6 K RON | 21,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 20,9 K RON | 20,6 K RON | 71,6 K RON |
| Rezultat net | 350 RON | 838 RON | −50,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 21,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 6,35 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 6,35 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,84 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 6,35 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,63 |
| Durata încasare (zile) | 582 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,0 K RON | 109,4 K RON | 1,0% |
| 2024 | 1,5 K RON | 104,0 K RON | 1,5% |
| 2025 | 9,8 K RON | 62,4 K RON | 15,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,6 K RON | 21,6 K RON | 21,6 K RON | ▲ 0,0% |
| Rezultat net | 350 RON | 838 RON | −50,0 K RON | ▼ 6.064,0% |
| Total active | 109,4 K RON | 104,0 K RON | 62,4 K RON | ▼ 40,0% |
| Capitaluri proprii | 7,3 K RON | 1,4 K RON | −48,6 K RON | ▼ 3.499,9% |
| Datorii totale | 1,0 K RON | 1,5 K RON | 9,8 K RON | ▲ 549,9% |
| Lichiditate curentă | 26,86 | 27,82 | 6,35 | ▼ 77,2% |
| Marjă netă (%) | 1,62 | 3,88 | -231,38 | ▼ 6.063,4% |
| Scor bonitate | 60 | 68 | 34 | ▼ 50,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Lichiditate curentă bună (6.35), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (34/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.