Publicitate

TOP FAST SPEDITION S.R.L.

CUI: 41559302 J3/2155/2019 SRL Argeş, Municipiul Piteşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 41559302
Cod înmatriculare J3/2155/2019
EUID ROONRC.J3/2155/2019
Data înmatriculării 2019-08-26
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 7 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Argeş, Municipiul Piteşti, CONSTANTIN D. STĂTESCU, 4, C4, D, 1, 6

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Municipiul Piteşti
Stradă: CONSTANTIN D. STĂTESCU
Număr: 4
Bloc: C4
Scară: D
Etaj: 1
Apartament: 6

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 40.382 RON 40.546 RON 35.446 RON 4.696 RON 5.100 RON 59.437 RON 26.108 RON 33.329 RON 4.896 RON 54.541 RON 0 RON 22.982 RON 0 RON 0 RON 1
2020 126.275 RON 130.764 RON 109.416 RON 17.560 RON 21.348 RON 82.274 RON 30.229 RON 52.045 RON 22.456 RON 59.818 RON 0 RON 37.774 RON 0 RON 0 RON 1
2021 342.093 RON 344.094 RON 299.010 RON 42.068 RON 45.084 RON 119.848 RON 22.994 RON 96.854 RON 64.524 RON 55.324 RON 1.804 RON 75.401 RON 0 RON 0 RON 1
2022 703.069 RON 706.144 RON 640.491 RON 59.673 RON 65.653 RON 305.244 RON 22.201 RON 283.043 RON 124.197 RON 181.047 RON 1.804 RON 170.486 RON 0 RON 0 RON 2
2023 618.967 RON 627.443 RON 733.228 RON −112.034 RON −105.785 RON 162.126 RON 11.134 RON 150.992 RON 12.163 RON 149.963 RON 1.804 RON 118.364 RON 0 RON 0 RON 2
2024 581.165 RON 594.012 RON 593.915 RON −12.912 RON 97 RON 206.579 RON 10.052 RON 196.527 RON −17.389 RON 223.968 RON 1.804 RON 165.101 RON 0 RON 0 RON 2
2025 600.360 RON 602.859 RON 616.898 RON −27.328 RON −14.039 RON 128.398 RON 9.067 RON 119.331 RON −44.716 RON 173.114 RON 1.804 RON 114.673 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

TRICĂ FLORIAN-ŞTEFAN
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

Lideri din domeniu

Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 2,659 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−44.716 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.69) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−27.328 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 134.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
600,4 K RON
Rezultat Net 2025
−27,3 K RON
Total Active 2025
128,4 K RON
Scor Bonitate
24/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 24/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 40,4 K RON 126,3 K RON 342,1 K RON 703,1 K RON 619,0 K RON 581,2 K RON 600,4 K RON
Venituri totale 40,5 K RON 130,8 K RON 344,1 K RON 706,1 K RON 627,4 K RON 594,0 K RON 602,9 K RON
Cheltuieli totale 35,4 K RON 109,4 K RON 299,0 K RON 640,5 K RON 733,2 K RON 593,9 K RON 616,9 K RON
Rezultat net 4,7 K RON 17,6 K RON 42,1 K RON 59,7 K RON −112,0 K RON −12,9 K RON −27,3 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 839,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−44.716 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,69 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,68 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,74 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate9,1 K RON (7.1%)
Active circulante119,3 K RON (92.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri1,8 K RON
Creanțe114,7 K RON
Numerar2,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 332,79
Durata stocaj (zile) 1
Rotație creanțe (ori/an) 5,24
Durata încasare (zile) 70

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-2,3%
Marjă netă
-4,6%
ROA
-21,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 54,5 K RON 59,4 K RON 91,8%
2020 59,8 K RON 82,3 K RON 72,7%
2021 55,3 K RON 119,8 K RON 46,2%
2022 181,0 K RON 305,2 K RON 59,3%
2023 150,0 K RON 162,1 K RON 92,5%
2024 224,0 K RON 206,6 K RON 108,4%
2025 173,1 K RON 128,4 K RON 134,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

24
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 40,4 K RON 126,3 K RON 342,1 K RON 703,1 K RON 619,0 K RON 581,2 K RON 600,4 K RON ▲ 3,3%
Rezultat net 4,7 K RON 17,6 K RON 42,1 K RON 59,7 K RON −112,0 K RON −12,9 K RON −27,3 K RON ▼ 111,6%
Total active 59,4 K RON 82,3 K RON 119,8 K RON 305,2 K RON 162,1 K RON 206,6 K RON 128,4 K RON ▼ 37,8%
Capitaluri proprii 4,9 K RON 22,5 K RON 64,5 K RON 124,2 K RON 12,2 K RON −17,4 K RON −44,7 K RON ▼ 157,2%
Datorii totale 54,5 K RON 59,8 K RON 55,3 K RON 181,0 K RON 150,0 K RON 224,0 K RON 173,1 K RON ▼ 22,7%
Lichiditate curentă 0,61 0,87 1,75 1,56 1,01 0,88 0,69 ▼ 21,4%
Marjă netă (%) 11,63 13,91 12,30 8,49 -18,10 -2,22 -4,55 ▼ 105,0%
Scor bonitate 53 73 95 80 30 24 24 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 839,8 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 134.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (24/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate