INNOVATIVE TECHNOLOGIE CONSULT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Sat Şelimbăr, Comuna Şelimbăr, GHEORGHE IOANID, 7, 5, 557260
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 8.832 RON | 8.832 RON | 11.297 RON | −2.730 RON | −2.465 RON | 3.624 RON | 0 RON | 3.624 RON | −1.730 RON | 5.354 RON | 2.538 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 23.471 RON | 23.474 RON | 21.531 RON | 1.290 RON | 1.943 RON | 3.131 RON | 0 RON | 3.131 RON | −440 RON | 3.571 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 17.881 RON | 17.881 RON | 9.433 RON | 7.923 RON | 8.448 RON | 424.181 RON | 413.800 RON | 10.381 RON | 7.483 RON | 416.698 RON | 0 RON | 5.700 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 7.650 RON | 7.650 RON | 9.342 RON | −1.887 RON | −1.692 RON | 419.396 RON | 413.800 RON | 5.596 RON | 5.596 RON | 413.800 RON | 0 RON | 41 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 0 RON | 3.458 RON | −3.458 RON | −3.458 RON | 416.138 RON | 413.800 RON | 2.338 RON | 2.138 RON | 414.000 RON | 0 RON | 55 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 0 RON | 3.303 RON | −3.303 RON | −3.303 RON | 414.345 RON | 413.800 RON | 545 RON | −1.165 RON | 415.510 RON | 0 RON | 67 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 0 RON | 2.839 RON | −2.839 RON | −2.839 RON | 413.966 RON | 413.800 RON | 166 RON | −4.004 RON | 417.970 RON | 0 RON | 86 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (22)
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4641 Comerț cu ridicata al produselor textile
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4652 Comerţ cu ridicata de componente şi echipamente electronice şi de telecomunicaţii
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4665 Comerţ cu ridicata al mobilei de birou
- 4666 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente de birou
- 4669 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7022 — Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
Top format din 405 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−4.004 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−2.839 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 101% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,8 K RON | 23,5 K RON | 17,9 K RON | 7,7 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 8,8 K RON | 23,5 K RON | 17,9 K RON | 7,7 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 11,3 K RON | 21,5 K RON | 9,4 K RON | 9,3 K RON | 3,5 K RON | 3,3 K RON | 2,8 K RON |
| Rezultat net | −2,7 K RON | 1,3 K RON | 7,9 K RON | −1,9 K RON | −3,5 K RON | −3,3 K RON | −2,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −4,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,00 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,99 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5,4 K RON | 3,6 K RON | 147,7% |
| 2020 | 3,6 K RON | 3,1 K RON | 114,1% |
| 2021 | 416,7 K RON | 424,2 K RON | 98,2% |
| 2022 | 413,8 K RON | 419,4 K RON | 98,7% |
| 2023 | 414,0 K RON | 416,1 K RON | 99,5% |
| 2024 | 415,5 K RON | 414,3 K RON | 100,3% |
| 2025 | 418,0 K RON | 414,0 K RON | 101,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,8 K RON | 23,5 K RON | 17,9 K RON | 7,7 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −2,7 K RON | 1,3 K RON | 7,9 K RON | −1,9 K RON | −3,5 K RON | −3,3 K RON | −2,8 K RON | ▲ 14,0% |
| Total active | 3,6 K RON | 3,1 K RON | 424,2 K RON | 419,4 K RON | 416,1 K RON | 414,3 K RON | 414,0 K RON | ▼ 0,1% |
| Capitaluri proprii | −1,7 K RON | −440 RON | 7,5 K RON | 5,6 K RON | 2,1 K RON | −1,2 K RON | −4,0 K RON | ▼ 243,7% |
| Datorii totale | 5,4 K RON | 3,6 K RON | 416,7 K RON | 413,8 K RON | 414,0 K RON | 415,5 K RON | 418,0 K RON | ▲ 0,6% |
| Lichiditate curentă | 0,68 | 0,88 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,00 | 0,00 | ▼ 69,2% |
| Marjă netă (%) | -30,91 | 5,50 | 44,31 | -24,67 | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 24 | 55 | 48 | 18 | 21 | 22 | 22 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 101% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (22/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.