Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MBI IDEAL SERVICES S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Sat Şelimbăr, Comuna Şelimbăr, PICTOR NICOLAE BRANA, 44, C3, 27, 557260
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 6.100 RON | 6.100 RON | 497 RON | 5.424 RON | 5.603 RON | 5.803 RON | 0 RON | 5.803 RON | 5.624 RON | 179 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 112.058 RON | 112.058 RON | 42.657 RON | 66.887 RON | 69.401 RON | 73.565 RON | 0 RON | 73.565 RON | 72.511 RON | 1.054 RON | 0 RON | 1.076 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 96.650 RON | 96.650 RON | 97.555 RON | −1.721 RON | −905 RON | 99.040 RON | 49.000 RON | 50.040 RON | 70.789 RON | 28.251 RON | 0 RON | 6.376 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 112.810 RON | 112.810 RON | 84.048 RON | 22.693 RON | 28.762 RON | 106.631 RON | 37.000 RON | 69.631 RON | 93.482 RON | 13.149 RON | 405 RON | 13.876 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 80.530 RON | 80.531 RON | 47.293 RON | 28.650 RON | 33.238 RON | 128.884 RON | 25.000 RON | 103.884 RON | 122.132 RON | 6.752 RON | 405 RON | 82.417 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4312 — Lucrări de pregătire a terenului
Top format din 82 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,1 K RON | 112,1 K RON | 96,7 K RON | 112,8 K RON | 80,5 K RON |
| Venituri totale | 6,1 K RON | 112,1 K RON | 96,7 K RON | 112,8 K RON | 80,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 497 RON | 42,7 K RON | 97,6 K RON | 84,0 K RON | 47,3 K RON |
| Rezultat net | 5,4 K RON | 66,9 K RON | −1,7 K RON | 22,7 K RON | 28,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 126,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 15,39 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 15,33 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 3,12 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 19,09 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 198,84 |
| Durata stocaj (zile) | 2 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,98 |
| Durata încasare (zile) | 374 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 179 RON | 5,8 K RON | 3,1% |
| 2022 | 1,1 K RON | 73,6 K RON | 1,4% |
| 2023 | 28,3 K RON | 99,0 K RON | 28,5% |
| 2024 | 13,1 K RON | 106,6 K RON | 12,3% |
| 2025 | 6,8 K RON | 128,9 K RON | 5,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,1 K RON | 112,1 K RON | 96,7 K RON | 112,8 K RON | 80,5 K RON | ▼ 28,6% |
| Rezultat net | 5,4 K RON | 66,9 K RON | −1,7 K RON | 22,7 K RON | 28,7 K RON | ▲ 26,3% |
| Total active | 5,8 K RON | 73,6 K RON | 99,0 K RON | 106,6 K RON | 128,9 K RON | ▲ 20,9% |
| Capitaluri proprii | 5,6 K RON | 72,5 K RON | 70,8 K RON | 93,5 K RON | 122,1 K RON | ▲ 30,6% |
| Datorii totale | 179 RON | 1,1 K RON | 28,3 K RON | 13,1 K RON | 6,8 K RON | ▼ 48,7% |
| Lichiditate curentă | 32,42 | 69,80 | 1,77 | 5,30 | 15,39 | ▲ 190,5% |
| Marjă netă (%) | 88,92 | 59,69 | -1,78 | 20,12 | 35,58 | ▲ 76,8% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 52 | 100 | 95 | ▼ 5,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (28,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (15.39), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 126,5 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.