BACIU MARPOD SRL
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Sat Şelimbăr, Comuna Şelimbăr, MIHAIL KOGĂLNICEANU, 3, 557260
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 246.821 RON | 246.821 RON | 213.891 RON | 30.460 RON | 32.930 RON | 46.194 RON | 272 RON | 45.922 RON | −3.080 RON | 49.274 RON | 7.830 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 295.041 RON | 295.041 RON | 262.252 RON | 30.355 RON | 32.789 RON | 50.051 RON | 98 RON | 49.953 RON | 27.275 RON | 22.776 RON | 27.047 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 463.817 RON | 463.817 RON | 384.276 RON | 76.231 RON | 79.541 RON | 135.366 RON | 199 RON | 135.167 RON | 103.506 RON | 31.892 RON | 12.616 RON | 19.951 RON | 0 RON | 32 RON | 1 |
| 2022 | 550.451 RON | 550.451 RON | 608.209 RON | −62.438 RON | −57.758 RON | 94.777 RON | 30.675 RON | 64.102 RON | 41.068 RON | 53.774 RON | 30.807 RON | 25.879 RON | 0 RON | 65 RON | 0 |
| 2023 | 680.631 RON | 680.831 RON | 706.708 RON | −32.346 RON | −25.877 RON | 110.535 RON | 24.175 RON | 86.360 RON | 8.722 RON | 101.913 RON | 35.871 RON | 36.846 RON | 0 RON | 100 RON | 2 |
| 2024 | 704.587 RON | 704.587 RON | 628.066 RON | 76.521 RON | 76.521 RON | 95.076 RON | 24.174 RON | 70.902 RON | 85.243 RON | 9.833 RON | 11.459 RON | 40.685 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 743.201 RON | 743.201 RON | 644.455 RON | 98.746 RON | 98.746 RON | 201.441 RON | 24.174 RON | 177.267 RON | 183.989 RON | 17.452 RON | 87.542 RON | 54.123 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 645 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 246,8 K RON | 295,0 K RON | 463,8 K RON | 550,5 K RON | 680,6 K RON | 704,6 K RON | 743,2 K RON |
| Venituri totale | 246,8 K RON | 295,0 K RON | 463,8 K RON | 550,5 K RON | 680,8 K RON | 704,6 K RON | 743,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 213,9 K RON | 262,3 K RON | 384,3 K RON | 608,2 K RON | 706,7 K RON | 628,1 K RON | 644,5 K RON |
| Rezultat net | 30,5 K RON | 30,4 K RON | 76,2 K RON | −62,4 K RON | −32,3 K RON | 76,5 K RON | 98,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 887,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 10,16 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,14 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,04 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 11,54 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,49 |
| Durata stocaj (zile) | 43 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 13,73 |
| Durata încasare (zile) | 27 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 49,3 K RON | 46,2 K RON | 106,7% |
| 2020 | 22,8 K RON | 50,1 K RON | 45,5% |
| 2021 | 31,9 K RON | 135,4 K RON | 23,6% |
| 2022 | 53,8 K RON | 94,8 K RON | 56,7% |
| 2023 | 101,9 K RON | 110,5 K RON | 92,2% |
| 2024 | 9,8 K RON | 95,1 K RON | 10,3% |
| 2025 | 17,5 K RON | 201,4 K RON | 8,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 246,8 K RON | 295,0 K RON | 463,8 K RON | 550,5 K RON | 680,6 K RON | 704,6 K RON | 743,2 K RON | ▲ 5,5% |
| Rezultat net | 30,5 K RON | 30,4 K RON | 76,2 K RON | −62,4 K RON | −32,3 K RON | 76,5 K RON | 98,7 K RON | ▲ 29,0% |
| Total active | 46,2 K RON | 50,1 K RON | 135,4 K RON | 94,8 K RON | 110,5 K RON | 95,1 K RON | 201,4 K RON | ▲ 111,9% |
| Capitaluri proprii | −3,1 K RON | 27,3 K RON | 103,5 K RON | 41,1 K RON | 8,7 K RON | 85,2 K RON | 184,0 K RON | ▲ 115,8% |
| Datorii totale | 49,3 K RON | 22,8 K RON | 31,9 K RON | 53,8 K RON | 101,9 K RON | 9,8 K RON | 17,5 K RON | ▲ 77,5% |
| Lichiditate curentă | 0,93 | 2,19 | 4,24 | 1,19 | 0,85 | 7,21 | 10,16 | ▲ 40,9% |
| Marjă netă (%) | 12,34 | 10,29 | 16,44 | -11,34 | -4,75 | 10,86 | 13,29 | ▲ 22,4% |
| Scor bonitate | 47 | 95 | 100 | 49 | 38 | 100 | 100 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (98,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (10.16), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 887,1 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.