Publicitate

Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

AAP FACADE ENGINEERING S.R.L.

CUI: 39177815 J32/511/2018 SRL Sibiu, Municipiul Sibiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 39177815
Cod înmatriculare J32/511/2018
EUID ROONRC.J32/511/2018
Data înmatriculării 2018-04-12
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2025) 8 angajați

Adresă

România, Sibiu, Municipiul Sibiu, DUMBRĂVII, 40, 3, 9

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Municipiul Sibiu
Stradă: DUMBRĂVII
Număr: 40
Etaj: 3
Apartament: 9

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 593.476 RON 598.100 RON 393.847 RON 198.298 RON 204.253 RON 284.748 RON 30.024 RON 254.724 RON 224.041 RON 84.480 RON 0 RON 50.242 RON 0 RON 23.773 RON 5
2020 582.699 RON 582.784 RON 548.138 RON 28.818 RON 34.646 RON 325.713 RON 18.259 RON 307.454 RON 252.860 RON 104.069 RON 0 RON 116.452 RON 0 RON 31.216 RON 5
2021 720.983 RON 724.052 RON 703.260 RON 14.459 RON 20.792 RON 465.868 RON 271.594 RON 194.274 RON 246.266 RON 394.691 RON 1.610 RON 167.169 RON 0 RON 175.089 RON 5
2022 831.232 RON 838.647 RON 798.108 RON 33.089 RON 40.539 RON 467.018 RON 222.033 RON 244.985 RON 279.355 RON 330.586 RON 0 RON 205.649 RON 0 RON 142.923 RON 5
2023 1.153.979 RON 1.155.665 RON 1.001.624 RON 142.790 RON 154.041 RON 637.534 RON 135.709 RON 501.825 RON 422.145 RON 288.219 RON 9 RON 173.280 RON 0 RON 72.830 RON 6
2024 1.274.186 RON 1.275.264 RON 1.350.455 RON −75.191 RON −75.191 RON 441.476 RON 83.217 RON 358.259 RON 346.955 RON 182.727 RON 0 RON 228.238 RON 0 RON 88.206 RON 8
2025 1.005.311 RON 1.011.958 RON 1.440.108 RON −428.150 RON −428.150 RON 228.620 RON 12.946 RON 215.674 RON −81.195 RON 387.039 RON 0 RON 204.267 RON 0 RON 77.224 RON 8

Reprezentanți și administratori (1)

DUDAŞ PETRU
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (5)

Lideri din domeniu

Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 410 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • •Capitaluri proprii negative (−81.195 RON) — risc de insolvență tehnică
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.56) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−428.150 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 169.3% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
1,01 M RON
Rezultat Net 2025
−428,2 K RON
Total Active 2025
228,6 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 593,5 K RON 582,7 K RON 721,0 K RON 831,2 K RON 1,15 M RON 1,27 M RON 1,01 M RON
Venituri totale 598,1 K RON 582,8 K RON 724,1 K RON 838,6 K RON 1,16 M RON 1,28 M RON 1,01 M RON
Cheltuieli totale 393,8 K RON 548,1 K RON 703,3 K RON 798,1 K RON 1,00 M RON 1,35 M RON 1,44 M RON
Rezultat net 198,3 K RON 28,8 K RON 14,5 K RON 33,1 K RON 142,8 K RON −75,2 K RON −428,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,32 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−81.195 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,56 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,56 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,03 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,59 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate12,9 K RON (5.7%)
Active circulante215,7 K RON (94.3%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe204,3 K RON
Numerar11,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) 4,92
Durata încasare (zile) 74

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-42,6%
Marjă netă
-42,6%
ROA
-187,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 84,5 K RON 284,7 K RON 29,7%
2020 104,1 K RON 325,7 K RON 32,0%
2021 394,7 K RON 465,9 K RON 84,7%
2022 330,6 K RON 467,0 K RON 70,8%
2023 288,2 K RON 637,5 K RON 45,2%
2024 182,7 K RON 441,5 K RON 41,4%
2025 387,0 K RON 228,6 K RON 169,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 593,5 K RON 582,7 K RON 721,0 K RON 831,2 K RON 1,15 M RON 1,27 M RON 1,01 M RON ▼ 21,1%
Rezultat net 198,3 K RON 28,8 K RON 14,5 K RON 33,1 K RON 142,8 K RON −75,2 K RON −428,2 K RON ▼ 469,4%
Total active 284,7 K RON 325,7 K RON 465,9 K RON 467,0 K RON 637,5 K RON 441,5 K RON 228,6 K RON ▼ 48,2%
Capitaluri proprii 224,0 K RON 252,9 K RON 246,3 K RON 279,4 K RON 422,1 K RON 347,0 K RON −81,2 K RON ▼ 123,4%
Datorii totale 84,5 K RON 104,1 K RON 394,7 K RON 330,6 K RON 288,2 K RON 182,7 K RON 387,0 K RON ▲ 111,8%
Lichiditate curentă 3,02 2,95 0,49 0,74 1,74 1,96 0,56 ▼ 71,6%
Marjă netă (%) 33,41 4,95 2,01 3,98 12,37 -5,90 -42,59 ▼ 621,9%
Scor bonitate 87 70 55 73 95 67 17 ▼ 74,6%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,32 M RON.

Riscuri identificate

  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 169.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate