Publicitate

DC FARMSYSTEMS S.R.L.

CUI: 39232421 J32/577/2018 SRL Sibiu, Municipiul Sibiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 39232421
Cod înmatriculare J32/577/2018
EUID ROONRC.J32/577/2018
Data înmatriculării 2018-04-23
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Sibiu, Municipiul Sibiu, LAMINORULUI, 26, 2, 550232

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Municipiul Sibiu
Stradă: LAMINORULUI
Număr: 26
Apartament: 2
Cod poștal: 550232

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 559.332 RON 611.929 RON 522.266 RON 84.064 RON 89.663 RON 315.216 RON 157.929 RON 157.287 RON −194.279 RON 403.097 RON 46.034 RON 42.019 RON 108.833 RON 2.435 RON 4
2024 445.584 RON 461.335 RON 551.905 RON −100.374 RON −90.570 RON 275.337 RON 151.919 RON 123.418 RON −294.052 RON 466.386 RON 50.452 RON 33.931 RON 103.003 RON 0 RON 3
2025 896.576 RON 921.193 RON 816.019 RON 77.619 RON 105.174 RON 315.054 RON 127.445 RON 187.609 RON −216.604 RON 434.304 RON 46.341 RON 39.041 RON 103.003 RON 5.649 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

CROITOR DAN
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (9)

Lideri din domeniu

Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 106 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−216.604 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.43) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 137.9% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
896,6 K RON
Rezultat Net 2025
77,6 K RON
Total Active 2025
315,1 K RON
Scor Bonitate
50/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 50/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 559,3 K RON 445,6 K RON 896,6 K RON
Venituri totale 611,9 K RON 461,3 K RON 921,2 K RON
Cheltuieli totale 522,3 K RON 551,9 K RON 816,0 K RON
Rezultat net 84,1 K RON −100,4 K RON 77,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 971,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−216.604 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,43 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,33 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,24 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 0,73 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate127,4 K RON (40.5%)
Active circulante187,6 K RON (59.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri46,3 K RON
Creanțe39,0 K RON
Numerar102,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 19,35
Durata stocaj (zile) 19
Rotație creanțe (ori/an) 22,96
Durata încasare (zile) 16

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
11,7%
Marjă netă
8,7%
ROA
24,6%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 403,1 K RON 315,2 K RON 127,9%
2024 466,4 K RON 275,3 K RON 169,4%
2025 434,3 K RON 315,1 K RON 137,9%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

50
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Bună (marjă 5–10%) 20/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 559,3 K RON 445,6 K RON 896,6 K RON ▲ 101,2%
Rezultat net 84,1 K RON −100,4 K RON 77,6 K RON ▲ 177,3%
Total active 315,2 K RON 275,3 K RON 315,1 K RON ▲ 14,4%
Capitaluri proprii −194,3 K RON −294,1 K RON −216,6 K RON ▲ 26,3%
Datorii totale 403,1 K RON 466,4 K RON 434,3 K RON ▼ 6,9%
Lichiditate curentă 0,39 0,26 0,43 ▲ 63,3%
Marjă netă (%) 15,03 -22,53 8,66 ▲ 138,4%
Scor bonitate 42 12 50 ▲ 316,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (77,6 K RON).
  • Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 971,1 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 137.9% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate