Publicitate

SIMA STAR BUILDING S.R.L.

CUI: 43524378 J3/28/2021 SRL Argeş, Sat Băbana, Comuna Băbana
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 43524378
Cod înmatriculare J3/28/2021
EUID ROONRC.J3/28/2021
Data înmatriculării 2021-01-07
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2024) 3 angajați

Adresă

România, Argeş, Sat Băbana, Comuna Băbana, VALEA CAPRII, 27, 117055

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Sat Băbana, Comuna Băbana
Stradă: VALEA CAPRII
Număr: 27
Cod poștal: 117055

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2021 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 200 RON 0 RON 200 RON 200 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2022 6.000 RON 6.000 RON 69.094 RON −63.154 RON −63.094 RON 2.683 RON 0 RON 2.683 RON −62.954 RON 65.637 RON 0 RON 1.500 RON 0 RON 0 RON 1
2023 67.571 RON 67.571 RON 130.926 RON −64.031 RON −63.355 RON 38.772 RON 0 RON 38.772 RON −126.985 RON 165.757 RON 0 RON 22.554 RON 0 RON 0 RON 3
2024 506.234 RON 538.450 RON 445.939 RON 79.641 RON 92.511 RON 93.156 RON 0 RON 93.156 RON −47.344 RON 140.500 RON 0 RON 65.963 RON 0 RON 0 RON 3

Reprezentanți și administratori (1)

SIMA IONEL LAURENȚIU
administrator
Argeş, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2021–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−47.344 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.66) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 150.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
506,2 K RON
Rezultat Net 2024
79,6 K RON
Total Active 2024
93,2 K RON
Scor Bonitate
60/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 60/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2021202220232024
Cifra de afaceri 0 RON 6,0 K RON 67,6 K RON 506,2 K RON
Venituri totale 0 RON 6,0 K RON 67,6 K RON 538,5 K RON
Cheltuieli totale 0 RON 69,1 K RON 130,9 K RON 445,9 K RON
Rezultat net 0 RON −63,2 K RON −64,0 K RON 79,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 540,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−47.344 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,66 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,66 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,19 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,66 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante93,2 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe66,0 K RON
Numerar27,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 7,67
Durata încasare (zile) 48

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
18,3%
Marjă netă
15,7%
ROA
85,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2021 0 RON 200 RON 0,0%
2022 65,6 K RON 2,7 K RON 2.446,4%
2023 165,8 K RON 38,8 K RON 427,5%
2024 140,5 K RON 93,2 K RON 150,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

60
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 6,0 K RON 67,6 K RON 506,2 K RON ▲ 649,2%
Rezultat net 0 RON −63,2 K RON −64,0 K RON 79,6 K RON ▲ 224,4%
Total active 200 RON 2,7 K RON 38,8 K RON 93,2 K RON ▲ 140,3%
Capitaluri proprii 200 RON −63,0 K RON −127,0 K RON −47,3 K RON ▲ 62,7%
Datorii totale 0 RON 65,6 K RON 165,8 K RON 140,5 K RON ▼ 15,2%
Lichiditate curentă 0,04 0,23 0,66 ▲ 183,5%
Marjă netă (%) -1.052,57 -94,76 15,73 ▲ 116,6%
Scor bonitate 47 12 27 60 ▲ 122,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (79,6 K RON).
  • Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 540,0 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 150.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2024.

Publicitate