Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
STAVA-DUO SRL
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Sat Arpaşu de Jos, Comuna Arpaşu de Jos, VĂII, 80, 557015
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 18.465 RON | 40.755 RON | 44.416 RON | −4.215 RON | −3.661 RON | 150.747 RON | 67.966 RON | 82.781 RON | 149.357 RON | 1.390 RON | 17.000 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 35.500 RON | 87.038 RON | 52.304 RON | 33.669 RON | 34.734 RON | 220.446 RON | 47.499 RON | 172.947 RON | 46.856 RON | 2.242 RON | 12.000 RON | 0 RON | 171.348 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 19.791 RON | 55.509 RON | 26.487 RON | 28.428 RON | 29.022 RON | 227.267 RON | 28.307 RON | 198.960 RON | 75.284 RON | 1.060 RON | 12.000 RON | 0 RON | 150.923 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 24.300 RON | 124.505 RON | 23.844 RON | 99.932 RON | 100.661 RON | 310.746 RON | 8.725 RON | 302.021 RON | 175.216 RON | 1.628 RON | 19.200 RON | 0 RON | 133.902 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 96.956 RON | 78.541 RON | 15.263 RON | 18.415 RON | 196.108 RON | 0 RON | 196.108 RON | 80.794 RON | 5.241 RON | 175.885 RON | 0 RON | 110.073 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 34.922 RON | 8.375 RON | 22.384 RON | 26.547 RON | 213.978 RON | 0 RON | 213.978 RON | 103.178 RON | 727 RON | 175.885 RON | 20.000 RON | 110.073 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 34.027 RON | 169.859 RON | −135.832 RON | −135.832 RON | 77.419 RON | 7.160 RON | 70.259 RON | −32.654 RON | 0 RON | 50.841 RON | 0 RON | 110.073 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0145 Creșterea ovinelor și caprinelor
- 0146 Creșterea porcinelor
- 0147 Creșterea păsărilor
- 0149 Creşterea altor animale
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0162 Activități auxiliare pentru creșterea animalelor
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4624 Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0141 — Creșterea bovinelor de lapte
Top format din 19 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−32.654 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−135.832 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 18,5 K RON | 35,5 K RON | 19,8 K RON | 24,3 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 40,8 K RON | 87,0 K RON | 55,5 K RON | 124,5 K RON | 97,0 K RON | 34,9 K RON | 34,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 44,4 K RON | 52,3 K RON | 26,5 K RON | 23,8 K RON | 78,5 K RON | 8,4 K RON | 169,9 K RON |
| Rezultat net | −4,2 K RON | 33,7 K RON | 28,4 K RON | 99,9 K RON | 15,3 K RON | 22,4 K RON | −135,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −6,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | – | ≥ 1 | |
| Lichiditate rapidă | – | ≥ 0.8 | |
| Lichiditate imediată | – | ≥ 0.2 | |
| Solvabilitate | – | ≥ 1 |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,4 K RON | 150,7 K RON | 0,9% |
| 2020 | 2,2 K RON | 220,4 K RON | 1,0% |
| 2021 | 1,1 K RON | 227,3 K RON | 0,5% |
| 2022 | 1,6 K RON | 310,7 K RON | 0,5% |
| 2023 | 5,2 K RON | 196,1 K RON | 2,7% |
| 2024 | 727 RON | 214,0 K RON | 0,3% |
| 2025 | 0 RON | 77,4 K RON | 0,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 18,5 K RON | 35,5 K RON | 19,8 K RON | 24,3 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −4,2 K RON | 33,7 K RON | 28,4 K RON | 99,9 K RON | 15,3 K RON | 22,4 K RON | −135,8 K RON | ▼ 706,8% |
| Total active | 150,7 K RON | 220,4 K RON | 227,3 K RON | 310,7 K RON | 196,1 K RON | 214,0 K RON | 77,4 K RON | ▼ 63,8% |
| Capitaluri proprii | 149,4 K RON | 46,9 K RON | 75,3 K RON | 175,2 K RON | 80,8 K RON | 103,2 K RON | −32,7 K RON | ▼ 131,6% |
| Datorii totale | 1,4 K RON | 2,2 K RON | 1,1 K RON | 1,6 K RON | 5,2 K RON | 727 RON | 0 RON | – |
| Lichiditate curentă | 59,55 | 77,14 | 187,70 | 185,52 | 37,42 | 294,33 | – | – |
| Marjă netă (%) | -22,83 | 94,84 | 143,64 | 411,24 | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 64 | 90 | 82 | 95 | 55 | 70 | 17 | ▼ 75,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.