Publicitate

GUN LOGISTIC SRL

CUI: 35004870 J32/891/2015 SRL Sibiu, Municipiul Sibiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 35004870
Cod înmatriculare J32/891/2015
EUID ROONRC.J32/891/2015
Data înmatriculării 2015-09-15
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 11 ani

Adresă

România, Sibiu, Municipiul Sibiu, LUDOŞ, 10, 29, 1, 3, 550148

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Municipiul Sibiu
Stradă: LUDOŞ
Număr: 10
Bloc: 29
Etaj: 1
Apartament: 3
Cod poștal: 550148

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.395.091 RON 1.557.284 RON 1.555.947 RON −5.295 RON 1.337 RON 825.135 RON 431.268 RON 393.867 RON 40.938 RON 786.225 RON 265.367 RON 115.435 RON 0 RON 2.028 RON 3
2024 1.335.228 RON 1.420.335 RON 1.368.735 RON 31.075 RON 51.600 RON 897.114 RON 343.021 RON 554.093 RON 72.013 RON 834.006 RON 298.015 RON 203.451 RON 0 RON 8.905 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

GUNIE MIRCEA CONSTANTIN
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.66) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 93% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
1,34 M RON
Rezultat Net 2024
31,1 K RON
Total Active 2024
897,1 K RON
Scor Bonitate
51/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 51/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 1,40 M RON 1,34 M RON
Venituri totale 1,56 M RON 1,42 M RON
Cheltuieli totale 1,56 M RON 1,37 M RON
Rezultat net −5,3 K RON 31,1 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,28 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,66 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,31 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,06 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,08 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate343,0 K RON (38.2%)
Active circulante554,1 K RON (61.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri298,0 K RON
Creanțe203,5 K RON
Numerar52,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 4,48
Durata stocaj (zile) 82
Rotație creanțe (ori/an) 6,56
Durata încasare (zile) 56

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
3,9%
Marjă netă
2,3%
ROA
3,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 786,2 K RON 825,1 K RON 95,3%
2024 834,0 K RON 897,1 K RON 93,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

51
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 1,40 M RON 1,34 M RON ▼ 4,3%
Rezultat net −5,3 K RON 31,1 K RON ▲ 686,9%
Total active 825,1 K RON 897,1 K RON ▲ 8,7%
Capitaluri proprii 40,9 K RON 72,0 K RON ▲ 75,9%
Datorii totale 786,2 K RON 834,0 K RON ▲ 6,1%
Lichiditate curentă 0,50 0,66 ▲ 32,6%
Marjă netă (%) -0,38 2,33 ▲ 713,2%
Scor bonitate 30 51 ▲ 70,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (31,1 K RON).
  • Scorul de bonitate de 51/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 93% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate