GADUTERM SRL
Date generale
Adresă
România, Suceava, Sat Marginea, Comuna Marginea, 663, 0727345
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 812.409 RON | 815.537 RON | 806.540 RON | 7.557 RON | 8.997 RON | 982.283 RON | 56.978 RON | 925.305 RON | 377.587 RON | 604.696 RON | 883.218 RON | 871 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 893.132 RON | 895.389 RON | 872.222 RON | 19.459 RON | 23.167 RON | 1.012.816 RON | 43.127 RON | 969.689 RON | 397.046 RON | 615.770 RON | 866.569 RON | 65.719 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 756.880 RON | 760.419 RON | 788.065 RON | −27.646 RON | −27.646 RON | 978.714 RON | 29.276 RON | 949.438 RON | 369.401 RON | 620.000 RON | 918.044 RON | 13.733 RON | 0 RON | 10.687 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Suceava, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2223 — Fabricarea de uși și ferestre din material plastic
Top format din 45 companii din județul Suceava. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−27.646 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 812,4 K RON | 893,1 K RON | 756,9 K RON |
| Venituri totale | 815,5 K RON | 895,4 K RON | 760,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 806,5 K RON | 872,2 K RON | 788,1 K RON |
| Rezultat net | 7,6 K RON | 19,5 K RON | −27,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 765,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,53 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,05 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,58 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,82 |
| Durata stocaj (zile) | 443 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 55,11 |
| Durata încasare (zile) | 7 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 604,7 K RON | 982,3 K RON | 61,6% |
| 2024 | 615,8 K RON | 1,01 M RON | 60,8% |
| 2025 | 620,0 K RON | 978,7 K RON | 63,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 812,4 K RON | 893,1 K RON | 756,9 K RON | ▼ 15,3% |
| Rezultat net | 7,6 K RON | 19,5 K RON | −27,6 K RON | ▼ 242,1% |
| Total active | 982,3 K RON | 1,01 M RON | 978,7 K RON | ▼ 3,4% |
| Capitaluri proprii | 377,6 K RON | 397,0 K RON | 369,4 K RON | ▼ 7,0% |
| Datorii totale | 604,7 K RON | 615,8 K RON | 620,0 K RON | ▲ 0,7% |
| Lichiditate curentă | 1,53 | 1,57 | 1,53 | ▼ 2,8% |
| Marjă netă (%) | 0,93 | 2,18 | -3,65 | ▼ 267,4% |
| Scor bonitate | 67 | 80 | 47 | ▼ 41,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 765,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Scor de bonitate scăzut (47/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.