Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GLOBAL TOTAL CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Suceava, Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Humorului, 39, 2, 727525, biroul nr. 21
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 4.200 RON | 4.200 RON | 2.984 RON | 1.174 RON | 1.216 RON | 166.603 RON | 119.729 RON | 46.874 RON | 1.374 RON | 165.229 RON | 0 RON | 21.926 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 1.131.498 RON | 1.152.296 RON | 752.780 RON | 368.917 RON | 399.516 RON | 916.748 RON | 436.661 RON | 480.087 RON | 370.291 RON | 548.316 RON | 22.716 RON | 189.471 RON | 0 RON | 1.859 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (31)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7820 Activități ale agențiilor de plasare temporară a forței de muncă și furnizarea altor resurse umane
- 7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Raport Economico-Financiar
2023–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.88) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,2 K RON | 1,13 M RON |
| Venituri totale | 4,2 K RON | 1,15 M RON |
| Cheltuieli totale | 3,0 K RON | 752,8 K RON |
| Rezultat net | 1,2 K RON | 368,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 2,26 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,88 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,83 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,49 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,67 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 49,81 |
| Durata stocaj (zile) | 7 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,97 |
| Durata încasare (zile) | 61 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 165,2 K RON | 166,6 K RON | 99,2% |
| 2024 | 548,3 K RON | 916,7 K RON | 59,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,2 K RON | 1,13 M RON | ▲ 26.840,4% |
| Rezultat net | 1,2 K RON | 368,9 K RON | ▲ 31.323,9% |
| Total active | 166,6 K RON | 916,7 K RON | ▲ 450,3% |
| Capitaluri proprii | 1,4 K RON | 370,3 K RON | ▲ 26.849,9% |
| Datorii totale | 165,2 K RON | 548,3 K RON | ▲ 231,9% |
| Lichiditate curentă | 0,28 | 0,88 | ▲ 208,6% |
| Marjă netă (%) | 27,95 | 32,60 | ▲ 16,6% |
| Scor bonitate | 48 | 78 | ▲ 62,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (368,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 78/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,26 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.