ALYNUTZU MAU 92 S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Ceparii Ungureni, Comuna Cepari, 40
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 453.543 RON | 454.292 RON | 169.310 RON | 280.439 RON | 284.982 RON | 323.267 RON | 991 RON | 322.276 RON | 295.639 RON | 27.628 RON | 0 RON | 130.347 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 571.529 RON | 571.532 RON | 440.791 RON | 119.554 RON | 130.741 RON | 321.638 RON | 113.621 RON | 208.017 RON | 200 RON | 321.438 RON | 491 RON | 83.782 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 549.992 RON | 549.992 RON | 382.539 RON | 152.511 RON | 167.453 RON | 448.053 RON | 109.720 RON | 338.333 RON | 200 RON | 447.853 RON | 0 RON | 180.975 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 2,659 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.76) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 100% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 453,5 K RON | 571,5 K RON | 550,0 K RON |
| Venituri totale | 454,3 K RON | 571,5 K RON | 550,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 169,3 K RON | 440,8 K RON | 382,5 K RON |
| Rezultat net | 280,4 K RON | 119,6 K RON | 152,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 621,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,76 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,76 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,35 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,00 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,04 |
| Durata încasare (zile) | 120 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 27,6 K RON | 323,3 K RON | 8,6% |
| 2024 | 321,4 K RON | 321,6 K RON | 99,9% |
| 2025 | 447,9 K RON | 448,1 K RON | 100,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 453,5 K RON | 571,5 K RON | 550,0 K RON | ▼ 3,8% |
| Rezultat net | 280,4 K RON | 119,6 K RON | 152,5 K RON | ▲ 27,6% |
| Total active | 323,3 K RON | 321,6 K RON | 448,1 K RON | ▲ 39,3% |
| Capitaluri proprii | 295,6 K RON | 200 RON | 200 RON | ▲ 0,0% |
| Datorii totale | 27,6 K RON | 321,4 K RON | 447,9 K RON | ▲ 39,3% |
| Lichiditate curentă | 11,66 | 0,65 | 0,76 | ▲ 16,8% |
| Marjă netă (%) | 61,83 | 20,92 | 27,73 | ▲ 32,6% |
| Scor bonitate | 87 | 53 | 61 | ▲ 15,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (152,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 61/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 621,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 100% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.