Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ENERGY FRIGO SRL
Date generale
Adresă
România, Suceava, Loc. Bivolăria, Oraş Vicovu de Sus, Str. ŞTEFAN CEL MARE, 266, 727611
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 343.625 RON | 348.201 RON | 255.049 RON | 89.705 RON | 93.152 RON | 427.845 RON | 17.405 RON | 410.440 RON | 298.007 RON | 129.838 RON | 242.979 RON | 166.761 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 436.664 RON | 438.862 RON | 383.141 RON | 51.339 RON | 55.721 RON | 394.085 RON | 11.603 RON | 382.482 RON | 349.346 RON | 44.739 RON | 135.912 RON | 245.847 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 858.690 RON | 861.556 RON | 762.851 RON | 90.280 RON | 98.705 RON | 483.438 RON | 5.801 RON | 477.637 RON | 378.056 RON | 105.382 RON | 42.985 RON | 432.711 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 957.581 RON | 968.590 RON | 736.093 RON | 224.287 RON | 232.497 RON | 770.625 RON | 0 RON | 770.625 RON | 602.343 RON | 168.282 RON | 104.440 RON | 654.814 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 934.031 RON | 952.116 RON | 737.144 RON | 206.334 RON | 214.972 RON | 1.555.048 RON | 397.560 RON | 1.157.488 RON | 808.677 RON | 746.371 RON | 186.479 RON | 953.822 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 1.273.353 RON | 1.292.986 RON | 1.024.756 RON | 243.187 RON | 268.230 RON | 1.849.168 RON | 397.560 RON | 1.451.608 RON | 1.051.864 RON | 797.304 RON | 380.928 RON | 1.060.161 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 899.651 RON | 2.282.163 RON | 2.004.891 RON | 239.563 RON | 277.272 RON | 5.235.742 RON | 3.446.684 RON | 1.789.058 RON | 1.291.427 RON | 3.944.315 RON | 523.654 RON | 1.242.631 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Suceava, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4322 — Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
Top format din 175 companii din județul Suceava. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.45) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 343,6 K RON | 436,7 K RON | 858,7 K RON | 957,6 K RON | 934,0 K RON | 1,27 M RON | 899,7 K RON |
| Venituri totale | 348,2 K RON | 438,9 K RON | 861,6 K RON | 968,6 K RON | 952,1 K RON | 1,29 M RON | 2,28 M RON |
| Cheltuieli totale | 255,0 K RON | 383,1 K RON | 762,9 K RON | 736,1 K RON | 737,1 K RON | 1,02 M RON | 2,00 M RON |
| Rezultat net | 89,7 K RON | 51,3 K RON | 90,3 K RON | 224,3 K RON | 206,3 K RON | 243,2 K RON | 239,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,30 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,45 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,32 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,33 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,72 |
| Durata stocaj (zile) | 213 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,72 |
| Durata încasare (zile) | 504 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 129,8 K RON | 427,8 K RON | 30,4% |
| 2020 | 44,7 K RON | 394,1 K RON | 11,4% |
| 2021 | 105,4 K RON | 483,4 K RON | 21,8% |
| 2022 | 168,3 K RON | 770,6 K RON | 21,8% |
| 2023 | 746,4 K RON | 1,56 M RON | 48,0% |
| 2024 | 797,3 K RON | 1,85 M RON | 43,1% |
| 2025 | 3,94 M RON | 5,24 M RON | 75,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 343,6 K RON | 436,7 K RON | 858,7 K RON | 957,6 K RON | 934,0 K RON | 1,27 M RON | 899,7 K RON | ▼ 29,3% |
| Rezultat net | 89,7 K RON | 51,3 K RON | 90,3 K RON | 224,3 K RON | 206,3 K RON | 243,2 K RON | 239,6 K RON | ▼ 1,5% |
| Total active | 427,8 K RON | 394,1 K RON | 483,4 K RON | 770,6 K RON | 1,56 M RON | 1,85 M RON | 5,24 M RON | ▲ 183,1% |
| Capitaluri proprii | 298,0 K RON | 349,3 K RON | 378,1 K RON | 602,3 K RON | 808,7 K RON | 1,05 M RON | 1,29 M RON | ▲ 22,8% |
| Datorii totale | 129,8 K RON | 44,7 K RON | 105,4 K RON | 168,3 K RON | 746,4 K RON | 797,3 K RON | 3,94 M RON | ▲ 394,7% |
| Lichiditate curentă | 3,16 | 8,55 | 4,53 | 4,58 | 1,55 | 1,82 | 0,45 | ▼ 75,1% |
| Marjă netă (%) | 26,11 | 11,76 | 10,51 | 23,42 | 22,09 | 19,10 | 26,63 | ▲ 39,4% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 95 | 100 | 75 | 95 | 48 | ▼ 49,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (239,6 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,30 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (48/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.