Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
M&E FIRST LUXURY DESIGN S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Timiş, Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa, Iasomiei, 13, P+1E, 2, 307160, CAMERA 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 200.705 RON | 204.880 RON | 128.345 RON | 70.389 RON | 76.535 RON | 151.023 RON | 50.646 RON | 100.377 RON | −17.925 RON | 152.552 RON | 9.481 RON | 14.828 RON | 19.015 RON | 2.619 RON | 0 |
| 2020 | 120.850 RON | 169.150 RON | 105.288 RON | 59.977 RON | 63.862 RON | 86.420 RON | −2.070 RON | 88.490 RON | 44.209 RON | 24.777 RON | 9.982 RON | 35.561 RON | 20.053 RON | 2.619 RON | 0 |
| 2021 | 148.071 RON | 152.961 RON | 114.470 RON | 35.984 RON | 38.491 RON | 90.302 RON | −13.745 RON | 104.047 RON | 42.836 RON | 30.032 RON | 20.182 RON | 52.567 RON | 20.053 RON | 2.619 RON | 0 |
| 2023 | 9.870 RON | 9.870 RON | 25.024 RON | −15.154 RON | −15.154 RON | 26.093 RON | −41.459 RON | 67.552 RON | −9.299 RON | 17.958 RON | 0 RON | 52.702 RON | 20.053 RON | 2.619 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (13)
- 1412 Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
- 1413 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte (exclusiv lenjeria de corp)
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−9.299 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−15.154 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 200,7 K RON | 120,9 K RON | 148,1 K RON | 9,9 K RON |
| Venituri totale | 204,9 K RON | 169,2 K RON | 153,0 K RON | 9,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 128,3 K RON | 105,3 K RON | 114,5 K RON | 25,0 K RON |
| Rezultat net | 70,4 K RON | 60,0 K RON | 36,0 K RON | −15,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −22,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,76 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,76 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,83 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,19 |
| Durata încasare (zile) | 1.949 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 152,6 K RON | 151,0 K RON | 101,0% |
| 2020 | 24,8 K RON | 86,4 K RON | 28,7% |
| 2021 | 30,0 K RON | 90,3 K RON | 33,3% |
| 2023 | 18,0 K RON | 26,1 K RON | 68,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 200,7 K RON | 120,9 K RON | 148,1 K RON | 9,9 K RON | ▼ 93,3% |
| Rezultat net | 70,4 K RON | 60,0 K RON | 36,0 K RON | −15,2 K RON | ▼ 142,1% |
| Total active | 151,0 K RON | 86,4 K RON | 90,3 K RON | 26,1 K RON | ▼ 71,1% |
| Capitaluri proprii | −17,9 K RON | 44,2 K RON | 42,8 K RON | −9,3 K RON | ▼ 121,7% |
| Datorii totale | 152,6 K RON | 24,8 K RON | 30,0 K RON | 18,0 K RON | ▼ 40,2% |
| Lichiditate curentă | 0,66 | 3,57 | 3,46 | 3,76 | ▲ 8,6% |
| Marjă netă (%) | 35,07 | 49,63 | 24,30 | -153,54 | ▼ 731,9% |
| Scor bonitate | 47 | 87 | 82 | 41 | ▼ 50,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (3.76), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (41/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.