ALCAT ECOROM SRL
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Cochineşti, Comuna Stolnici, 95
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 321.179 RON | 321.688 RON | 365.158 RON | −46.494 RON | −43.470 RON | 15.517 RON | 1.016 RON | 14.501 RON | −38.219 RON | 53.789 RON | 3.038 RON | 11.476 RON | 0 RON | 53 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 0 RON | 2.284 RON | −2.284 RON | −2.284 RON | 13.689 RON | 0 RON | 13.689 RON | −40.503 RON | 54.192 RON | 3.038 RON | 10.753 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 0 RON | 397 RON | −397 RON | −397 RON | 13.689 RON | 0 RON | 13.689 RON | −40.900 RON | 54.589 RON | 3.038 RON | 10.753 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (22)
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8129 Alte activităţi de curăţenie
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8121 — Activități generale de curățenie a clădirilor
Top format din 64 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−40.900 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.25) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−397 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 398.8% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 321,2 K RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 321,7 K RON | 0 RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 365,2 K RON | 2,3 K RON | 397 RON |
| Rezultat net | −46,5 K RON | −2,3 K RON | −397 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −214,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,20 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 53,8 K RON | 15,5 K RON | 346,7% |
| 2024 | 54,2 K RON | 13,7 K RON | 395,9% |
| 2025 | 54,6 K RON | 13,7 K RON | 398,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 321,2 K RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −46,5 K RON | −2,3 K RON | −397 RON | ▲ 82,6% |
| Total active | 15,5 K RON | 13,7 K RON | 13,7 K RON | ▲ 0,0% |
| Capitaluri proprii | −38,2 K RON | −40,5 K RON | −40,9 K RON | ▼ 1,0% |
| Datorii totale | 53,8 K RON | 54,2 K RON | 54,6 K RON | ▲ 0,7% |
| Lichiditate curentă | 0,27 | 0,25 | 0,25 | ▼ 0,7% |
| Marjă netă (%) | -14,48 | – | – | – |
| Scor bonitate | 19 | 22 | 22 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 398.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (22/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.