Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SARA CLASIC LOGISTIC SRL
Date generale
Adresă
România, Argeş, Oraş Mioveni, 7 SEPTEMBRIE 1485, T4, A, 1, 6, 115400
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 43.531 RON | 43.533 RON | 27.631 RON | 15.348 RON | 15.902 RON | 88.543 RON | 32.833 RON | 55.710 RON | 7.965 RON | 80.578 RON | 0 RON | 55.430 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 102 RON | 25.494 RON | −25.392 RON | −25.392 RON | 48.410 RON | 32.833 RON | 15.577 RON | −17.427 RON | 65.837 RON | 0 RON | 15.377 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 13.794 RON | 13.803 RON | 22.609 RON | −9.220 RON | −8.806 RON | 52.349 RON | 35.444 RON | 16.905 RON | −26.647 RON | 78.996 RON | 0 RON | 16.905 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 2 RON | 8.536 RON | −8.534 RON | −8.534 RON | 13.979 RON | 5.043 RON | 8.936 RON | −8.334 RON | 22.313 RON | 0 RON | 8.936 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 0 RON | −3.200 RON | 3.200 RON | 3.200 RON | 13.979 RON | 5.043 RON | 8.936 RON | −5.134 RON | 19.113 RON | 0 RON | 8.936 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−5.134 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.47) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 136.7% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 43,5 K RON | 0 RON | 13,8 K RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 43,5 K RON | 102 RON | 13,8 K RON | 2 RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 27,6 K RON | 25,5 K RON | 22,6 K RON | 8,5 K RON | −3,2 K RON |
| Rezultat net | 15,3 K RON | −25,4 K RON | −9,2 K RON | −8,5 K RON | 3,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −14,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,47 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,47 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,73 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 80,6 K RON | 88,5 K RON | 91,0% |
| 2020 | 65,8 K RON | 48,4 K RON | 136,0% |
| 2021 | 79,0 K RON | 52,3 K RON | 150,9% |
| 2022 | 22,3 K RON | 14,0 K RON | 159,6% |
| 2023 | 19,1 K RON | 14,0 K RON | 136,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 43,5 K RON | 0 RON | 13,8 K RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 15,3 K RON | −25,4 K RON | −9,2 K RON | −8,5 K RON | 3,2 K RON | ▲ 137,5% |
| Total active | 88,5 K RON | 48,4 K RON | 52,3 K RON | 14,0 K RON | 14,0 K RON | ▲ 0,0% |
| Capitaluri proprii | 8,0 K RON | −17,4 K RON | −26,6 K RON | −8,3 K RON | −5,1 K RON | ▲ 38,4% |
| Datorii totale | 80,6 K RON | 65,8 K RON | 79,0 K RON | 22,3 K RON | 19,1 K RON | ▼ 14,3% |
| Lichiditate curentă | 0,69 | 0,24 | 0,21 | 0,40 | 0,47 | ▲ 16,7% |
| Marjă netă (%) | 35,26 | – | -66,84 | – | – | – |
| Scor bonitate | 53 | 15 | 19 | 30 | 30 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (3,2 K RON).
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 136.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (30/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.