Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GRAND CAR AUTO S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Vaslui, Sat Satu Nou, Comuna Muntenii de Sus, SATU NOU, 342, 737513
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 25.950 RON | 95.763 RON | 81.642 RON | 13.163 RON | 14.121 RON | 54.951 RON | 9.766 RON | 45.185 RON | 13.363 RON | 41.588 RON | 28.500 RON | 10.183 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 66.563 RON | 137.139 RON | 78.022 RON | 57.746 RON | 59.117 RON | 72.488 RON | 17.006 RON | 55.482 RON | 71.109 RON | 1.379 RON | 24.669 RON | 1.611 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 55.938 RON | 72.820 RON | 68.507 RON | 3.585 RON | 4.313 RON | 77.310 RON | 14.683 RON | 62.627 RON | 74.693 RON | 2.617 RON | 2.366 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 27.486 RON | 27.486 RON | 14.315 RON | 12.346 RON | 13.171 RON | 58.013 RON | 21.425 RON | 36.588 RON | 55.458 RON | 2.555 RON | 19.834 RON | 140 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 32.602 RON | 76.548 RON | 67.553 RON | 8.230 RON | 8.995 RON | 123.824 RON | 19.103 RON | 104.721 RON | 63.688 RON | 60.136 RON | 91.585 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 26,0 K RON | 66,6 K RON | 55,9 K RON | 27,5 K RON | 32,6 K RON |
| Venituri totale | 95,8 K RON | 137,1 K RON | 72,8 K RON | 27,5 K RON | 76,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 81,6 K RON | 78,0 K RON | 68,5 K RON | 14,3 K RON | 67,6 K RON |
| Rezultat net | 13,2 K RON | 57,7 K RON | 3,6 K RON | 12,3 K RON | 8,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 34,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,74 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,22 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,22 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,06 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,36 |
| Durata stocaj (zile) | 1.025 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 41,6 K RON | 55,0 K RON | 75,7% |
| 2020 | 1,4 K RON | 72,5 K RON | 1,9% |
| 2021 | 2,6 K RON | 77,3 K RON | 3,4% |
| 2022 | 2,6 K RON | 58,0 K RON | 4,4% |
| 2023 | 60,1 K RON | 123,8 K RON | 48,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 26,0 K RON | 66,6 K RON | 55,9 K RON | 27,5 K RON | 32,6 K RON | ▲ 18,6% |
| Rezultat net | 13,2 K RON | 57,7 K RON | 3,6 K RON | 12,3 K RON | 8,2 K RON | ▼ 33,3% |
| Total active | 55,0 K RON | 72,5 K RON | 77,3 K RON | 58,0 K RON | 123,8 K RON | ▲ 113,4% |
| Capitaluri proprii | 13,4 K RON | 71,1 K RON | 74,7 K RON | 55,5 K RON | 63,7 K RON | ▲ 14,8% |
| Datorii totale | 41,6 K RON | 1,4 K RON | 2,6 K RON | 2,6 K RON | 60,1 K RON | ▲ 2.253,7% |
| Lichiditate curentă | 1,09 | 40,23 | 23,93 | 14,32 | 1,74 | ▼ 87,8% |
| Marjă netă (%) | 50,72 | 86,75 | 6,41 | 44,92 | 25,24 | ▼ 43,8% |
| Scor bonitate | 67 | 100 | 75 | 87 | 82 | ▼ 5,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (8,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 34,0 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.