Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
FRANCOMED SRL
Date generale
Adresă
România, Vâlcea, Municipiul Râmnicu Vâlcea, CALEA LUI TRAIAN, 138, D3, P, (în clădirea Policlinica cu Plată)
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 556.861 RON | 562.793 RON | 540.271 RON | 16.954 RON | 22.522 RON | 823.148 RON | 384.722 RON | 438.426 RON | 301.329 RON | 658.059 RON | 26.318 RON | 152.719 RON | 0 RON | 136.240 RON | 3 |
| 2020 | 514.770 RON | 514.770 RON | 480.348 RON | 30.700 RON | 34.422 RON | 760.039 RON | 267.453 RON | 492.586 RON | 332.029 RON | 428.010 RON | 25.938 RON | 144.503 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 371.935 RON | 371.935 RON | 327.082 RON | 41.384 RON | 44.853 RON | 659.377 RON | 266.658 RON | 392.719 RON | 273.413 RON | 478.041 RON | 26.010 RON | 141.875 RON | 0 RON | 92.077 RON | 3 |
| 2022 | 316.733 RON | 316.733 RON | 304.711 RON | 9.171 RON | 12.022 RON | 585.294 RON | 258.099 RON | 327.195 RON | 251.013 RON | 426.358 RON | 31.556 RON | 142.333 RON | 0 RON | 92.077 RON | 3 |
| 2023 | 483.020 RON | 483.020 RON | 449.491 RON | 29.037 RON | 33.529 RON | 1.925.554 RON | 1.030.816 RON | 894.738 RON | 280.051 RON | 1.043.947 RON | 39.531 RON | 842.626 RON | 693.633 RON | 92.077 RON | 3 |
| 2024 | 562.068 RON | 650.460 RON | 558.330 RON | 76.786 RON | 92.130 RON | 1.697.914 RON | 913.089 RON | 784.825 RON | 335.641 RON | 793.109 RON | 34.580 RON | 713.945 RON | 605.241 RON | 36.077 RON | 3 |
| 2025 | 637.611 RON | 726.003 RON | 656.943 RON | 51.459 RON | 69.060 RON | 875.193 RON | 808.027 RON | 67.166 RON | 272.334 RON | 86.010 RON | 0 RON | 1.000 RON | 516.849 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Vâlcea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8622 — Activități de asistență medicală specializată
Top format din 142 companii din județul Vâlcea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.78) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 556,9 K RON | 514,8 K RON | 371,9 K RON | 316,7 K RON | 483,0 K RON | 562,1 K RON | 637,6 K RON |
| Venituri totale | 562,8 K RON | 514,8 K RON | 371,9 K RON | 316,7 K RON | 483,0 K RON | 650,5 K RON | 726,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 540,3 K RON | 480,3 K RON | 327,1 K RON | 304,7 K RON | 449,5 K RON | 558,3 K RON | 656,9 K RON |
| Rezultat net | 17,0 K RON | 30,7 K RON | 41,4 K RON | 9,2 K RON | 29,0 K RON | 76,8 K RON | 51,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 555,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,78 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,78 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,77 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 10,18 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 637,61 |
| Durata încasare (zile) | 1 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 658,1 K RON | 823,1 K RON | 79,9% |
| 2020 | 428,0 K RON | 760,0 K RON | 56,3% |
| 2021 | 478,0 K RON | 659,4 K RON | 72,5% |
| 2022 | 426,4 K RON | 585,3 K RON | 72,9% |
| 2023 | 1,04 M RON | 1,93 M RON | 54,2% |
| 2024 | 793,1 K RON | 1,70 M RON | 46,7% |
| 2025 | 86,0 K RON | 875,2 K RON | 9,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 556,9 K RON | 514,8 K RON | 371,9 K RON | 316,7 K RON | 483,0 K RON | 562,1 K RON | 637,6 K RON | ▲ 13,4% |
| Rezultat net | 17,0 K RON | 30,7 K RON | 41,4 K RON | 9,2 K RON | 29,0 K RON | 76,8 K RON | 51,5 K RON | ▼ 33,0% |
| Total active | 823,1 K RON | 760,0 K RON | 659,4 K RON | 585,3 K RON | 1,93 M RON | 1,70 M RON | 875,2 K RON | ▼ 48,5% |
| Capitaluri proprii | 301,3 K RON | 332,0 K RON | 273,4 K RON | 251,0 K RON | 280,1 K RON | 335,6 K RON | 272,3 K RON | ▼ 18,9% |
| Datorii totale | 658,1 K RON | 428,0 K RON | 478,0 K RON | 426,4 K RON | 1,04 M RON | 793,1 K RON | 86,0 K RON | ▼ 89,2% |
| Lichiditate curentă | 0,67 | 1,15 | 0,82 | 0,77 | 0,86 | 0,99 | 0,78 | ▼ 21,1% |
| Marjă netă (%) | 3,04 | 5,96 | 11,13 | 2,90 | 6,01 | 13,66 | 8,07 | ▼ 40,9% |
| Scor bonitate | 55 | 75 | 65 | 48 | 68 | 73 | 60 | ▼ 17,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (51,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.