Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
D.C.M. ARGIS EUROCOM SRL
Date generale
Adresă
România, Argeş, Municipiul Curtea de Argeş, ŞTEFAN CEL MARE, A5, A, PARTER, 2, 115300
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 122.097 RON | 122.101 RON | 123.341 RON | −2.461 RON | −1.240 RON | 120.705 RON | 0 RON | 120.705 RON | 7.819 RON | 112.886 RON | 106.774 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 90.401 RON | 90.433 RON | 101.082 RON | −11.517 RON | −10.649 RON | 111.255 RON | 0 RON | 111.255 RON | −3.698 RON | 114.953 RON | 107.284 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 144.277 RON | 144.280 RON | 122.442 RON | 18.262 RON | 21.838 RON | 108.720 RON | 0 RON | 108.720 RON | 14.564 RON | 94.156 RON | 77.647 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 156.241 RON | 156.244 RON | 125.406 RON | 26.573 RON | 30.838 RON | 74.958 RON | 0 RON | 74.958 RON | 26.937 RON | 48.021 RON | 57.547 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 161.131 RON | 161.135 RON | 143.118 RON | 15.566 RON | 18.017 RON | 62.630 RON | 0 RON | 62.630 RON | 42.503 RON | 20.127 RON | 30.373 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 170.366 RON | 170.557 RON | 149.124 RON | 18.518 RON | 21.433 RON | 65.911 RON | 0 RON | 65.911 RON | 61.021 RON | 4.890 RON | 3.946 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 141.324 RON | 141.417 RON | 118.129 RON | 20.121 RON | 23.288 RON | 83.078 RON | 0 RON | 83.078 RON | 81.142 RON | 1.936 RON | 4.792 RON | 30.000 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,561 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 122,1 K RON | 90,4 K RON | 144,3 K RON | 156,2 K RON | 161,1 K RON | 170,4 K RON | 141,3 K RON |
| Venituri totale | 122,1 K RON | 90,4 K RON | 144,3 K RON | 156,2 K RON | 161,1 K RON | 170,6 K RON | 141,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 123,3 K RON | 101,1 K RON | 122,4 K RON | 125,4 K RON | 143,1 K RON | 149,1 K RON | 118,1 K RON |
| Rezultat net | −2,5 K RON | −11,5 K RON | 18,3 K RON | 26,6 K RON | 15,6 K RON | 18,5 K RON | 20,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 174,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 42,91 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 40,44 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 24,94 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 42,91 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 29,49 |
| Durata stocaj (zile) | 12 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,71 |
| Durata încasare (zile) | 78 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 112,9 K RON | 120,7 K RON | 93,5% |
| 2020 | 115,0 K RON | 111,3 K RON | 103,3% |
| 2021 | 94,2 K RON | 108,7 K RON | 86,6% |
| 2022 | 48,0 K RON | 75,0 K RON | 64,1% |
| 2023 | 20,1 K RON | 62,6 K RON | 32,1% |
| 2024 | 4,9 K RON | 65,9 K RON | 7,4% |
| 2025 | 1,9 K RON | 83,1 K RON | 2,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 122,1 K RON | 90,4 K RON | 144,3 K RON | 156,2 K RON | 161,1 K RON | 170,4 K RON | 141,3 K RON | ▼ 17,0% |
| Rezultat net | −2,5 K RON | −11,5 K RON | 18,3 K RON | 26,6 K RON | 15,6 K RON | 18,5 K RON | 20,1 K RON | ▲ 8,7% |
| Total active | 120,7 K RON | 111,3 K RON | 108,7 K RON | 75,0 K RON | 62,6 K RON | 65,9 K RON | 83,1 K RON | ▲ 26,0% |
| Capitaluri proprii | 7,8 K RON | −3,7 K RON | 14,6 K RON | 26,9 K RON | 42,5 K RON | 61,0 K RON | 81,1 K RON | ▲ 33,0% |
| Datorii totale | 112,9 K RON | 115,0 K RON | 94,2 K RON | 48,0 K RON | 20,1 K RON | 4,9 K RON | 1,9 K RON | ▼ 60,4% |
| Lichiditate curentă | 1,07 | 0,97 | 1,15 | 1,56 | 3,11 | 13,48 | 42,91 | ▲ 218,4% |
| Marjă netă (%) | -2,02 | -12,74 | 12,66 | 17,01 | 9,66 | 10,87 | 14,24 | ▲ 31,0% |
| Scor bonitate | 37 | 17 | 80 | 90 | 90 | 100 | 95 | ▼ 5,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (20,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (42.91), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 174,3 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.