ALIPETROL CALITATE SRL
Date generale
Adresă
România, Vrancea, Comuna Obrejiţa, OBREJIŢA, 627356, Extravilan ,T.158 , P.2633/8
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 4.799.336 RON | 4.799.118 RON | 4.686.992 RON | 68.612 RON | 112.126 RON | 1.172.206 RON | 692.590 RON | 479.616 RON | 504.546 RON | 667.660 RON | 226.029 RON | 144.496 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2020 | 5.823.074 RON | 5.823.079 RON | 5.394.903 RON | 359.668 RON | 428.176 RON | 1.263.364 RON | 698.406 RON | 564.958 RON | 864.214 RON | 399.150 RON | 69.531 RON | 195.254 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2021 | 8.996.850 RON | 9.005.254 RON | 8.487.931 RON | 429.234 RON | 517.323 RON | 1.796.316 RON | 1.051.097 RON | 745.219 RON | 1.122.463 RON | 673.853 RON | 112.633 RON | 71.285 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2022 | 10.116.098 RON | 10.185.400 RON | 10.044.883 RON | 118.347 RON | 140.517 RON | 2.010.182 RON | 1.048.507 RON | 961.675 RON | 1.240.810 RON | 769.372 RON | 394.264 RON | 475.751 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 8.135.589 RON | 8.136.327 RON | 7.767.730 RON | 303.469 RON | 368.597 RON | 2.305.075 RON | 1.313.710 RON | 991.365 RON | 1.324.876 RON | 980.199 RON | 387.574 RON | 503.081 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 9.114.523 RON | 9.114.541 RON | 8.454.115 RON | 550.318 RON | 660.426 RON | 2.686.123 RON | 1.625.856 RON | 1.060.267 RON | 1.830.943 RON | 855.180 RON | 286.110 RON | 488.445 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (22)
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 3831 Incinerarea deșeurilor fără producție de energie
- 3832 Activități ale gropilor de gunoi sau a depozitelor permanente de deșeuri
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4677 Comerţ cu ridicata al deşeurilor şi resturilor
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 9602 Coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare
- 9604 Activităţi de întreţinere corporală
- 9609 Alte activităţi de servicii n.c.a.
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,80 M RON | 5,82 M RON | 9,00 M RON | 10,12 M RON | 8,14 M RON | 9,11 M RON |
| Venituri totale | 4,80 M RON | 5,82 M RON | 9,01 M RON | 10,19 M RON | 8,14 M RON | 9,11 M RON |
| Cheltuieli totale | 4,69 M RON | 5,39 M RON | 8,49 M RON | 10,04 M RON | 7,77 M RON | 8,45 M RON |
| Rezultat net | 68,6 K RON | 359,7 K RON | 429,2 K RON | 118,3 K RON | 303,5 K RON | 550,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 10,79 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,24 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,91 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,33 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 3,14 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 31,86 |
| Durata stocaj (zile) | 12 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 18,66 |
| Durata încasare (zile) | 20 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 667,7 K RON | 1,17 M RON | 57,0% |
| 2020 | 399,2 K RON | 1,26 M RON | 31,6% |
| 2021 | 673,9 K RON | 1,80 M RON | 37,5% |
| 2022 | 769,4 K RON | 2,01 M RON | 38,3% |
| 2023 | 980,2 K RON | 2,31 M RON | 42,5% |
| 2024 | 855,2 K RON | 2,69 M RON | 31,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,80 M RON | 5,82 M RON | 9,00 M RON | 10,12 M RON | 8,14 M RON | 9,11 M RON | ▲ 12,0% |
| Rezultat net | 68,6 K RON | 359,7 K RON | 429,2 K RON | 118,3 K RON | 303,5 K RON | 550,3 K RON | ▲ 81,3% |
| Total active | 1,17 M RON | 1,26 M RON | 1,80 M RON | 2,01 M RON | 2,31 M RON | 2,69 M RON | ▲ 16,5% |
| Capitaluri proprii | 504,5 K RON | 864,2 K RON | 1,12 M RON | 1,24 M RON | 1,32 M RON | 1,83 M RON | ▲ 38,2% |
| Datorii totale | 667,7 K RON | 399,2 K RON | 673,9 K RON | 769,4 K RON | 980,2 K RON | 855,2 K RON | ▼ 12,8% |
| Lichiditate curentă | 0,72 | 1,42 | 1,11 | 1,25 | 1,01 | 1,24 | ▲ 22,6% |
| Marjă netă (%) | 1,43 | 6,18 | 4,77 | 1,17 | 3,73 | 6,04 | ▲ 61,9% |
| Scor bonitate | 55 | 85 | 75 | 75 | 67 | 85 | ▲ 26,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (550,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 10,79 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.