Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
OPTIM DISTRIBUTION VAG SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5, ELEV POPOVICI NICOLAE, 6, P.51, 2, 7, 65, 5
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 102.338 RON | 102.338 RON | 13.485 RON | 85.784 RON | 88.853 RON | 242.166 RON | 9.814 RON | 232.352 RON | 239.106 RON | 3.540 RON | 121.246 RON | 85.911 RON | 0 RON | 480 RON | 0 |
| 2020 | 93.558 RON | 93.558 RON | 33.585 RON | 57.237 RON | 59.973 RON | 305.744 RON | 7.689 RON | 298.055 RON | 296.343 RON | 10.927 RON | 121.265 RON | 155.000 RON | 0 RON | 1.526 RON | 0 |
| 2021 | 127.460 RON | 128.029 RON | 36.821 RON | 87.367 RON | 91.208 RON | 399.907 RON | 5.563 RON | 394.344 RON | 383.710 RON | 16.677 RON | 152.646 RON | 215.500 RON | 0 RON | 480 RON | 0 |
| 2022 | 139.047 RON | 139.047 RON | 41.175 RON | 94.381 RON | 97.872 RON | 488.313 RON | 3.548 RON | 484.765 RON | 478.091 RON | 10.702 RON | 9.646 RON | 459.000 RON | 0 RON | 480 RON | 1 |
| 2023 | 157.200 RON | 157.200 RON | 87.168 RON | 68.461 RON | 70.032 RON | 557.099 RON | 2.739 RON | 554.360 RON | 546.552 RON | 11.027 RON | 9.645 RON | 400 RON | 0 RON | 480 RON | 1 |
| 2024 | 198.580 RON | 198.580 RON | 85.969 RON | 110.625 RON | 112.611 RON | 665.014 RON | 1.930 RON | 663.084 RON | 643.512 RON | 21.982 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 480 RON | 1 |
| 2025 | 289.036 RON | 289.681 RON | 137.134 RON | 150.055 RON | 152.547 RON | 834.084 RON | 9.464 RON | 824.620 RON | 793.568 RON | 40.996 RON | 9.389 RON | 645.943 RON | 0 RON | 480 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4619 — Intermedieri în comerțul cu produse diverse
Top format din 1,853 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,3 K RON | 93,6 K RON | 127,5 K RON | 139,0 K RON | 157,2 K RON | 198,6 K RON | 289,0 K RON |
| Venituri totale | 102,3 K RON | 93,6 K RON | 128,0 K RON | 139,0 K RON | 157,2 K RON | 198,6 K RON | 289,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 13,5 K RON | 33,6 K RON | 36,8 K RON | 41,2 K RON | 87,2 K RON | 86,0 K RON | 137,1 K RON |
| Rezultat net | 85,8 K RON | 57,2 K RON | 87,4 K RON | 94,4 K RON | 68,5 K RON | 110,6 K RON | 150,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 272,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 20,11 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 19,89 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 4,13 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 20,35 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 30,78 |
| Durata stocaj (zile) | 12 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,45 |
| Durata încasare (zile) | 816 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,5 K RON | 242,2 K RON | 1,5% |
| 2020 | 10,9 K RON | 305,7 K RON | 3,6% |
| 2021 | 16,7 K RON | 399,9 K RON | 4,2% |
| 2022 | 10,7 K RON | 488,3 K RON | 2,2% |
| 2023 | 11,0 K RON | 557,1 K RON | 2,0% |
| 2024 | 22,0 K RON | 665,0 K RON | 3,3% |
| 2025 | 41,0 K RON | 834,1 K RON | 4,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,3 K RON | 93,6 K RON | 127,5 K RON | 139,0 K RON | 157,2 K RON | 198,6 K RON | 289,0 K RON | ▲ 45,6% |
| Rezultat net | 85,8 K RON | 57,2 K RON | 87,4 K RON | 94,4 K RON | 68,5 K RON | 110,6 K RON | 150,1 K RON | ▲ 35,6% |
| Total active | 242,2 K RON | 305,7 K RON | 399,9 K RON | 488,3 K RON | 557,1 K RON | 665,0 K RON | 834,1 K RON | ▲ 25,4% |
| Capitaluri proprii | 239,1 K RON | 296,3 K RON | 383,7 K RON | 478,1 K RON | 546,6 K RON | 643,5 K RON | 793,6 K RON | ▲ 23,3% |
| Datorii totale | 3,5 K RON | 10,9 K RON | 16,7 K RON | 10,7 K RON | 11,0 K RON | 22,0 K RON | 41,0 K RON | ▲ 86,5% |
| Lichiditate curentă | 65,64 | 27,28 | 23,65 | 45,30 | 50,27 | 30,16 | 20,11 | ▼ 33,3% |
| Marjă netă (%) | 83,82 | 61,18 | 68,54 | 67,88 | 43,55 | 55,71 | 51,92 | ▼ 6,8% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 95 | 100 | 95 | 95 | 95 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (150,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (20.11), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.