Publicitate

RAUL-ART-INSTAL S.R.L.

CUI: 43237435 J40/14134/2020 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1
Sediu expirat

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 43237435
Cod înmatriculare J40/14134/2020
EUID ROONRC.J40/14134/2020
Data înmatriculării 2020-10-26
Formă juridică SRL
Stare Sediu expirat
Ani de activitate 6 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, PITAR MOŞ, 27, 5, 17, 10452, 1

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 1
Sector: 1
Stradă: PITAR MOŞ
Număr: 27
Etaj: 5
Apartament: 17
Cod poștal: 10452

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2020 52.130 RON 52.130 RON 30.576 RON 21.033 RON 21.554 RON 22.460 RON 1.934 RON 20.526 RON 21.233 RON 1.227 RON 549 RON 150 RON 0 RON 0 RON 1
2021 406.465 RON 406.465 RON 131.911 RON 270.977 RON 274.554 RON 306.036 RON 16.875 RON 289.161 RON 283.210 RON 22.826 RON 1.349 RON 29.908 RON 0 RON 0 RON 1
2022 312.301 RON 312.301 RON 225.792 RON 83.448 RON 86.509 RON 247.553 RON 63.875 RON 183.678 RON 83.688 RON 163.865 RON 1.349 RON 78.999 RON 0 RON 0 RON 2
2023 265.500 RON 265.500 RON 303.600 RON −40.357 RON −38.100 RON 261.536 RON 45.940 RON 215.596 RON 43.331 RON 218.205 RON 9.753 RON 189.527 RON 0 RON 0 RON 3
2024 16.752 RON 16.752 RON 139.215 RON −122.631 RON −122.463 RON 162.847 RON 28.005 RON 134.842 RON −79.301 RON 242.148 RON 9.753 RON 108.773 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

MARIUS FERARU
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2020–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−79.301 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.56) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−122.631 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 148.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
16,8 K RON
Rezultat Net 2024
−122,6 K RON
Total Active 2024
162,8 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20202021202220232024
Cifra de afaceri 52,1 K RON 406,5 K RON 312,3 K RON 265,5 K RON 16,8 K RON
Venituri totale 52,1 K RON 406,5 K RON 312,3 K RON 265,5 K RON 16,8 K RON
Cheltuieli totale 30,6 K RON 131,9 K RON 225,8 K RON 303,6 K RON 139,2 K RON
Rezultat net 21,0 K RON 271,0 K RON 83,4 K RON −40,4 K RON −122,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 147,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−79.301 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,56 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,52 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,07 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,67 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate28,0 K RON (17.2%)
Active circulante134,8 K RON (82.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri9,8 K RON
Creanțe108,8 K RON
Numerar16,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 1,72
Durata stocaj (zile) 213
Rotație creanțe (ori/an) 0,15
Durata încasare (zile) 2.370

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-731,0%
Marjă netă
-732,0%
ROA
-75,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2020 1,2 K RON 22,5 K RON 5,5%
2021 22,8 K RON 306,0 K RON 7,5%
2022 163,9 K RON 247,6 K RON 66,2%
2023 218,2 K RON 261,5 K RON 83,4%
2024 242,1 K RON 162,8 K RON 148,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20202021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 52,1 K RON 406,5 K RON 312,3 K RON 265,5 K RON 16,8 K RON ▼ 93,7%
Rezultat net 21,0 K RON 271,0 K RON 83,4 K RON −40,4 K RON −122,6 K RON ▼ 203,9%
Total active 22,5 K RON 306,0 K RON 247,6 K RON 261,5 K RON 162,8 K RON ▼ 37,7%
Capitaluri proprii 21,2 K RON 283,2 K RON 83,7 K RON 43,3 K RON −79,3 K RON ▼ 283,0%
Datorii totale 1,2 K RON 22,8 K RON 163,9 K RON 218,2 K RON 242,1 K RON ▲ 11,0%
Lichiditate curentă 16,73 12,67 1,12 0,99 0,56 ▼ 43,6%
Marjă netă (%) 40,35 66,67 26,72 -15,20 -732,04 ▼ 4.716,1%
Scor bonitate 87 95 65 30 17 ▼ 43,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2020, reflectând o contracție a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 147,1 K RON.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 148.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2024.

Publicitate