Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

PRECOM SRL

CUI: 327240 J40/16215/1991 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 327240
Cod înmatriculare J40/16215/1991
EUID ROONRC.J40/16215/1991
Data înmatriculării 1991-12-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 35 ani
Salariați (2025) 6 angajați

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, Str. VATRA LUMINOASĂ, 60, 2

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 2
Sector: 2
Stradă: Str. VATRA LUMINOASĂ
Număr: 60

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 171.494 RON 171.494 RON 504.361 RON −334.582 RON −332.867 RON 124.092 RON 0 RON 124.092 RON −1.769.970 RON 1.894.062 RON 33.605 RON 89.476 RON 0 RON 0 RON 7
2020 808.800 RON 808.800 RON 679.290 RON 121.422 RON 129.510 RON 760 RON 0 RON 760 RON −1.648.548 RON 1.649.308 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 6
2021 571.663 RON 571.663 RON 461.547 RON 104.399 RON 110.116 RON 35.372 RON 0 RON 35.372 RON −1.544.149 RON 1.579.521 RON 0 RON 16.634 RON 0 RON 0 RON 0
2022 932.525 RON 932.525 RON 699.143 RON 224.057 RON 233.382 RON 43.243 RON 0 RON 43.243 RON −1.320.092 RON 1.363.335 RON 0 RON 42.580 RON 0 RON 0 RON 7
2023 674.149 RON 674.149 RON 731.099 RON −63.692 RON −56.950 RON 3.294 RON 0 RON 3.294 RON −1.383.784 RON 1.387.078 RON 0 RON 531 RON 0 RON 0 RON 6
2024 762.680 RON 762.680 RON 838.984 RON −96.409 RON −76.304 RON 422 RON 0 RON 422 RON −1.480.193 RON 1.480.615 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 6
2025 426.748 RON 426.748 RON 664.789 RON −244.531 RON −238.041 RON 17.712 RON 0 RON 17.712 RON −1.724.725 RON 1.742.437 RON 0 RON 17.242 RON 0 RON 0 RON 6

Reprezentanți și administratori (1)

LUPU FLORIAN
administrator
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Lideri din domeniu

Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 1,887 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • •Capitaluri proprii negative (−1.724.725 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.01) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−244.531 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 9837.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
426,7 K RON
Rezultat Net 2025
−244,5 K RON
Total Active 2025
17,7 K RON
Scor Bonitate
19/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 19/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 171,5 K RON 808,8 K RON 571,7 K RON 932,5 K RON 674,1 K RON 762,7 K RON 426,7 K RON
Venituri totale 171,5 K RON 808,8 K RON 571,7 K RON 932,5 K RON 674,1 K RON 762,7 K RON 426,7 K RON
Cheltuieli totale 504,4 K RON 679,3 K RON 461,5 K RON 699,1 K RON 731,1 K RON 839,0 K RON 664,8 K RON
Rezultat net −334,6 K RON 121,4 K RON 104,4 K RON 224,1 K RON −63,7 K RON −96,4 K RON −244,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 732,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−1.724.725 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 9837.6% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,01 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,01 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,01 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante17,7 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe17,2 K RON
Numerar470 RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) 24,75
Durata încasare (zile) 15

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-55,8%
Marjă netă
-57,3%
ROA
-1.380,6%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 1,89 M RON 124,1 K RON 1.526,3%
2020 1,65 M RON 760 RON 217.014,2%
2021 1,58 M RON 35,4 K RON 4.465,5%
2022 1,36 M RON 43,2 K RON 3.152,7%
2023 1,39 M RON 3,3 K RON 42.109,2%
2024 1,48 M RON 422 RON 350.856,6%
2025 1,74 M RON 17,7 K RON 9.837,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

19
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 171,5 K RON 808,8 K RON 571,7 K RON 932,5 K RON 674,1 K RON 762,7 K RON 426,7 K RON ▼ 44,0%
Rezultat net −334,6 K RON 121,4 K RON 104,4 K RON 224,1 K RON −63,7 K RON −96,4 K RON −244,5 K RON ▼ 153,6%
Total active 124,1 K RON 760 RON 35,4 K RON 43,2 K RON 3,3 K RON 422 RON 17,7 K RON ▲ 4.097,2%
Capitaluri proprii −1,77 M RON −1,65 M RON −1,54 M RON −1,32 M RON −1,38 M RON −1,48 M RON −1,72 M RON ▼ 16,5%
Datorii totale 1,89 M RON 1,65 M RON 1,58 M RON 1,36 M RON 1,39 M RON 1,48 M RON 1,74 M RON ▲ 17,7%
Lichiditate curentă 0,07 0,00 0,02 0,03 0,00 0,00 0,01 ▲ 3.300,0%
Marjă netă (%) -195,10 15,01 18,26 24,03 -9,45 -12,64 -57,30 ▼ 353,3%
Scor bonitate 19 50 42 55 12 19 19 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 732,0 K RON.

Riscuri identificate

  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 9837.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.