Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PRO EUROSTIV SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, B-dul Iuliu Maniu, 57, OD 16, C, 10, 132, 6
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 59.762 RON | 59.797 RON | 69.295 RON | −10.096 RON | −9.498 RON | 15.965 RON | −8.488 RON | 24.453 RON | −1.476 RON | 17.441 RON | 0 RON | 2.363 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 54.892 RON | 54.892 RON | 54.418 RON | 0 RON | 474 RON | 28.087 RON | −8.488 RON | 36.575 RON | −8.884 RON | 36.971 RON | 502 RON | 2.292 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 50.888 RON | 50.888 RON | 56.601 RON | −6.222 RON | −5.713 RON | −813 RON | −8.488 RON | 7.675 RON | −15.105 RON | 14.292 RON | 0 RON | 3.229 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 39.449 RON | 39.449 RON | 59.084 RON | −20.030 RON | −19.635 RON | −2.383 RON | −8.488 RON | 6.105 RON | −35.435 RON | 33.052 RON | 0 RON | 3.692 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Raport Economico-Financiar
2019–20221. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−35.435 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.18) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2022 (−20.030 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 59,8 K RON | 54,9 K RON | 50,9 K RON | 39,4 K RON |
| Venituri totale | 59,8 K RON | 54,9 K RON | 50,9 K RON | 39,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 69,3 K RON | 54,4 K RON | 56,6 K RON | 59,1 K RON |
| Rezultat net | −10,1 K RON | 0 RON | −6,2 K RON | −20,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2023 (regresie liniară): 35,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2022
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,18 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,18 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | -0,07 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2022)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2022)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,68 |
| Durata încasare (zile) | 34 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 17,4 K RON | 16,0 K RON | 109,3% |
| 2020 | 37,0 K RON | 28,1 K RON | 131,6% |
| 2021 | 14,3 K RON | −813 RON | – |
| 2022 | 33,1 K RON | −2,4 K RON | – |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2022
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 59,8 K RON | 54,9 K RON | 50,9 K RON | 39,4 K RON | ▼ 22,5% |
| Rezultat net | −10,1 K RON | 0 RON | −6,2 K RON | −20,0 K RON | ▼ 221,9% |
| Total active | 16,0 K RON | 28,1 K RON | −813 RON | −2,4 K RON | ▼ 193,1% |
| Capitaluri proprii | −1,5 K RON | −8,9 K RON | −15,1 K RON | −35,4 K RON | ▼ 134,6% |
| Datorii totale | 17,4 K RON | 37,0 K RON | 14,3 K RON | 33,1 K RON | ▲ 131,3% |
| Lichiditate curentă | 1,40 | 0,99 | 0,54 | 0,18 | ▼ 65,6% |
| Marjă netă (%) | -16,89 | 0,00 | -12,23 | -50,77 | ▼ 315,1% |
| Scor bonitate | 31 | 30 | 20 | 15 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2022, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (15/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2022.