Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SMART CLASS AREA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, TRAIAN, 2, F1, 9, 25, 30574, 3, TRONSON IV
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 38.005 RON | 38.005 RON | 849 RON | 36.016 RON | 37.156 RON | 37.856 RON | 0 RON | 37.856 RON | 36.216 RON | 1.640 RON | 0 RON | 6.764 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 295.082 RON | 295.082 RON | 160.564 RON | 127.680 RON | 134.518 RON | 135.805 RON | 11.396 RON | 124.409 RON | 133.896 RON | 1.909 RON | 0 RON | 10.730 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 190.535 RON | 191.796 RON | 106.971 RON | 83.505 RON | 84.825 RON | 242.430 RON | 7.231 RON | 235.199 RON | 217.401 RON | 25.029 RON | 0 RON | 4.950 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 226.988 RON | 231.988 RON | 207.486 RON | 20.465 RON | 24.502 RON | 45.192 RON | 9.094 RON | 36.098 RON | 25.909 RON | 19.283 RON | 0 RON | 9.444 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 259.179 RON | 259.179 RON | 242.834 RON | 14.122 RON | 16.345 RON | 45.543 RON | 4.516 RON | 41.027 RON | 40.031 RON | 5.512 RON | 0 RON | 17.041 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 4,669 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 38,0 K RON | 295,1 K RON | 190,5 K RON | 227,0 K RON | 259,2 K RON |
| Venituri totale | 38,0 K RON | 295,1 K RON | 191,8 K RON | 232,0 K RON | 259,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 849 RON | 160,6 K RON | 107,0 K RON | 207,5 K RON | 242,8 K RON |
| Rezultat net | 36,0 K RON | 127,7 K RON | 83,5 K RON | 20,5 K RON | 14,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 314,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 7,44 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 7,44 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 4,35 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 8,26 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 15,21 |
| Durata încasare (zile) | 24 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1,6 K RON | 37,9 K RON | 4,3% |
| 2022 | 1,9 K RON | 135,8 K RON | 1,4% |
| 2023 | 25,0 K RON | 242,4 K RON | 10,3% |
| 2024 | 19,3 K RON | 45,2 K RON | 42,7% |
| 2025 | 5,5 K RON | 45,5 K RON | 12,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 38,0 K RON | 295,1 K RON | 190,5 K RON | 227,0 K RON | 259,2 K RON | ▲ 14,2% |
| Rezultat net | 36,0 K RON | 127,7 K RON | 83,5 K RON | 20,5 K RON | 14,1 K RON | ▼ 31,0% |
| Total active | 37,9 K RON | 135,8 K RON | 242,4 K RON | 45,2 K RON | 45,5 K RON | ▲ 0,8% |
| Capitaluri proprii | 36,2 K RON | 133,9 K RON | 217,4 K RON | 25,9 K RON | 40,0 K RON | ▲ 54,5% |
| Datorii totale | 1,6 K RON | 1,9 K RON | 25,0 K RON | 19,3 K RON | 5,5 K RON | ▼ 71,4% |
| Lichiditate curentă | 23,08 | 65,17 | 9,40 | 1,87 | 7,44 | ▲ 297,6% |
| Marjă netă (%) | 94,77 | 43,27 | 43,83 | 9,02 | 5,45 | ▼ 39,6% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 80 | 77 | 90 | ▲ 16,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (14,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (7.44), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 314,2 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.