INSTALPOST SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, Str. TUDOR CONSTANTIN, 3, B40, 4, P, 61, 0, 3
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 755.123 RON | 755.367 RON | 720.883 RON | 26.930 RON | 34.484 RON | 392.993 RON | 184.658 RON | 208.335 RON | 361.821 RON | 31.172 RON | 0 RON | 126.273 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2020 | 571.886 RON | 571.963 RON | 581.779 RON | −15.217 RON | −9.816 RON | 392.462 RON | 187.470 RON | 204.992 RON | 346.603 RON | 45.859 RON | 0 RON | 127.648 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2021 | 572.846 RON | 573.700 RON | 586.557 RON | −18.595 RON | −12.857 RON | 360.940 RON | 192.763 RON | 168.177 RON | 328.009 RON | 32.931 RON | 0 RON | 121.720 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2022 | 548.951 RON | 555.723 RON | 549.968 RON | 199 RON | 5.755 RON | 327.592 RON | 190.117 RON | 137.475 RON | 298.735 RON | 28.857 RON | 0 RON | 103.381 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 597.255 RON | 600.955 RON | 548.859 RON | 46.507 RON | 52.096 RON | 385.231 RON | 186.759 RON | 198.472 RON | 345.243 RON | 39.988 RON | 0 RON | 117.294 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 518.582 RON | 518.670 RON | 457.123 RON | 52.367 RON | 61.547 RON | 376.023 RON | 188.049 RON | 187.974 RON | 359.565 RON | 16.458 RON | 0 RON | 79.750 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 539.192 RON | 539.196 RON | 435.617 RON | 91.908 RON | 103.579 RON | 363.833 RON | 185.423 RON | 178.410 RON | 318.141 RON | 45.692 RON | 0 RON | 124.595 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4322 — Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
Top format din 2,341 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 755,1 K RON | 571,9 K RON | 572,8 K RON | 549,0 K RON | 597,3 K RON | 518,6 K RON | 539,2 K RON |
| Venituri totale | 755,4 K RON | 572,0 K RON | 573,7 K RON | 555,7 K RON | 601,0 K RON | 518,7 K RON | 539,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 720,9 K RON | 581,8 K RON | 586,6 K RON | 550,0 K RON | 548,9 K RON | 457,1 K RON | 435,6 K RON |
| Rezultat net | 26,9 K RON | −15,2 K RON | −18,6 K RON | 199 RON | 46,5 K RON | 52,4 K RON | 91,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 482,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,90 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,90 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,18 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 7,96 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,33 |
| Durata încasare (zile) | 84 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 31,2 K RON | 393,0 K RON | 7,9% |
| 2020 | 45,9 K RON | 392,5 K RON | 11,7% |
| 2021 | 32,9 K RON | 360,9 K RON | 9,1% |
| 2022 | 28,9 K RON | 327,6 K RON | 8,8% |
| 2023 | 40,0 K RON | 385,2 K RON | 10,4% |
| 2024 | 16,5 K RON | 376,0 K RON | 4,4% |
| 2025 | 45,7 K RON | 363,8 K RON | 12,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 755,1 K RON | 571,9 K RON | 572,8 K RON | 549,0 K RON | 597,3 K RON | 518,6 K RON | 539,2 K RON | ▲ 4,0% |
| Rezultat net | 26,9 K RON | −15,2 K RON | −18,6 K RON | 199 RON | 46,5 K RON | 52,4 K RON | 91,9 K RON | ▲ 75,5% |
| Total active | 393,0 K RON | 392,5 K RON | 360,9 K RON | 327,6 K RON | 385,2 K RON | 376,0 K RON | 363,8 K RON | ▼ 3,2% |
| Capitaluri proprii | 361,8 K RON | 346,6 K RON | 328,0 K RON | 298,7 K RON | 345,2 K RON | 359,6 K RON | 318,1 K RON | ▼ 11,5% |
| Datorii totale | 31,2 K RON | 45,9 K RON | 32,9 K RON | 28,9 K RON | 40,0 K RON | 16,5 K RON | 45,7 K RON | ▲ 177,6% |
| Lichiditate curentă | 6,68 | 4,47 | 5,11 | 4,76 | 4,96 | 11,42 | 3,90 | ▼ 65,8% |
| Marjă netă (%) | 3,57 | -2,66 | -3,25 | 0,04 | 7,79 | 10,10 | 17,05 | ▲ 68,8% |
| Scor bonitate | 77 | 57 | 64 | 77 | 95 | 95 | 95 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (91,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.9), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.