Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

OCTAVARIUM EDCONS SRL

CUI: 31371700 J40/3427/2013 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 31371700
Cod înmatriculare J40/3427/2013
EUID ROONRC.J40/3427/2013
Data înmatriculării 2013-03-15
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 13 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, SĂNDULEŞTI, 5, E15, 1, 10, 51, 61785, 6

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 6
Sector: 6
Stradă: SĂNDULEŞTI
Număr: 5
Bloc: E15
Scară: 1
Etaj: 10
Apartament: 51
Cod poștal: 61785

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 20.424 RON 20.424 RON 34.220 RON −14.000 RON −13.796 RON 105 RON 0 RON 105 RON −11.054 RON 11.159 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2020 28.135 RON 28.135 RON 30.318 RON −2.460 RON −2.183 RON 20.131 RON 0 RON 20.131 RON −13.514 RON 33.645 RON 0 RON 5.397 RON 0 RON 0 RON 1
2021 0 RON 0 RON 30.361 RON −30.361 RON −30.361 RON 616 RON 0 RON 616 RON −43.875 RON 44.491 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2022 0 RON 0 RON 34.217 RON −34.217 RON −34.217 RON 384 RON 0 RON 384 RON −78.092 RON 78.476 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2023 46.932 RON 47.149 RON 40.800 RON 5.879 RON 6.349 RON 33.333 RON 0 RON 33.333 RON −72.213 RON 105.546 RON 0 RON 51 RON 0 RON 0 RON 1
2024 64.288 RON 64.492 RON 48.380 RON 15.469 RON 16.112 RON 51.852 RON 0 RON 51.852 RON −56.744 RON 108.596 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2025 67.120 RON 67.942 RON 55.570 RON 11.712 RON 12.372 RON 64.833 RON 0 RON 64.833 RON −45.032 RON 109.865 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

BURCĂU GABRIEL
administrator
Prahova, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Lideri din domeniu

Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 590 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • •Capitaluri proprii negative (−45.032 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.59) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Grad ridicat de îndatorare: 169.5% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
67,1 K RON
Rezultat Net 2025
11,7 K RON
Total Active 2025
64,8 K RON
Scor Bonitate
55/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 55/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 20,4 K RON 28,1 K RON 0 RON 0 RON 46,9 K RON 64,3 K RON 67,1 K RON
Venituri totale 20,4 K RON 28,1 K RON 0 RON 0 RON 47,1 K RON 64,5 K RON 67,9 K RON
Cheltuieli totale 34,2 K RON 30,3 K RON 30,4 K RON 34,2 K RON 40,8 K RON 48,4 K RON 55,6 K RON
Rezultat net −14,0 K RON −2,5 K RON −30,4 K RON −34,2 K RON 5,9 K RON 15,5 K RON 11,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 69,5 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−45.032 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 169.5% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,59 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,59 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,59 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 0,59 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante64,8 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Numerar64,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) –
Durata încasare (zile) –

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
18,4%
Marjă netă
17,5%
ROA
18,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 11,2 K RON 105 RON 10.627,6%
2020 33,6 K RON 20,1 K RON 167,1%
2021 44,5 K RON 616 RON 7.222,6%
2022 78,5 K RON 384 RON 20.436,5%
2023 105,5 K RON 33,3 K RON 316,6%
2024 108,6 K RON 51,9 K RON 209,4%
2025 109,9 K RON 64,8 K RON 169,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

55
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 20,4 K RON 28,1 K RON 0 RON 0 RON 46,9 K RON 64,3 K RON 67,1 K RON ▲ 4,4%
Rezultat net −14,0 K RON −2,5 K RON −30,4 K RON −34,2 K RON 5,9 K RON 15,5 K RON 11,7 K RON ▼ 24,3%
Total active 105 RON 20,1 K RON 616 RON 384 RON 33,3 K RON 51,9 K RON 64,8 K RON ▲ 25,0%
Capitaluri proprii −11,1 K RON −13,5 K RON −43,9 K RON −78,1 K RON −72,2 K RON −56,7 K RON −45,0 K RON ▲ 20,6%
Datorii totale 11,2 K RON 33,6 K RON 44,5 K RON 78,5 K RON 105,5 K RON 108,6 K RON 109,9 K RON ▲ 1,2%
Lichiditate curentă 0,01 0,60 0,01 0,00 0,32 0,48 0,59 ▲ 23,6%
Marjă netă (%) -68,55 -8,74 – – 12,53 24,06 17,45 ▼ 27,5%
Scor bonitate 19 37 15 15 50 55 55 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • •Compania a înregistrat profit net în 2025 (11,7 K RON).
  • •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 69,5 K RON.

Riscuri identificate

  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 169.5% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.