Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
LATERRA LAND S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, GÂRLENI, 7, C73, 1, 3, 61651, 6, Parter, Camera nr.1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 92.625 RON | 92.625 RON | 85.756 RON | 5.963 RON | 6.869 RON | 48.965 RON | 0 RON | 48.965 RON | 6.163 RON | 42.802 RON | 23.759 RON | 24.779 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 173.128 RON | 187.199 RON | 132.485 RON | 52.964 RON | 54.714 RON | 61.512 RON | 0 RON | 61.512 RON | 59.127 RON | 2.385 RON | 0 RON | 36.549 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
Raport Economico-Financiar
2021–20221. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 92,6 K RON | 173,1 K RON |
| Venituri totale | 92,6 K RON | 187,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 85,8 K RON | 132,5 K RON |
| Rezultat net | 6,0 K RON | 53,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2023 (regresie liniară): 253,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2022
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 25,79 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 25,79 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 10,47 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 25,79 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2022)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2022)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,74 |
| Durata încasare (zile) | 77 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 42,8 K RON | 49,0 K RON | 87,4% |
| 2022 | 2,4 K RON | 61,5 K RON | 3,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2022
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 92,6 K RON | 173,1 K RON | ▲ 86,9% |
| Rezultat net | 6,0 K RON | 53,0 K RON | ▲ 788,2% |
| Total active | 49,0 K RON | 61,5 K RON | ▲ 25,6% |
| Capitaluri proprii | 6,2 K RON | 59,1 K RON | ▲ 859,4% |
| Datorii totale | 42,8 K RON | 2,4 K RON | ▼ 94,4% |
| Lichiditate curentă | 1,14 | 25,79 | ▲ 2.154,5% |
| Marjă netă (%) | 6,44 | 30,59 | ▲ 375,0% |
| Scor bonitate | 62 | 100 | ▲ 61,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2022 (53,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (25.79), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2023 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 253,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2022.