UNIVERSAL PROIECT DESIGN S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 4, BINELUI, 19-21, 2, 5, 46, 4, CAMERA 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 101.606 RON | 101.606 RON | 128.212 RON | −29.654 RON | −26.606 RON | 39.320 RON | 25.997 RON | 13.323 RON | −29.454 RON | 68.774 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 179.937 RON | 179.937 RON | 175.532 RON | 2.240 RON | 4.405 RON | 56.179 RON | 19.215 RON | 36.964 RON | −27.214 RON | 83.393 RON | 18 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 95.393 RON | 95.393 RON | 141.031 RON | −46.593 RON | −45.638 RON | 16.898 RON | 12.433 RON | 4.465 RON | −73.807 RON | 90.705 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 175.425 RON | 175.425 RON | 170.924 RON | 2.747 RON | 4.501 RON | 37.513 RON | 5.651 RON | 31.862 RON | −71.060 RON | 108.573 RON | 0 RON | 27.872 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 148.062 RON | 148.079 RON | 178.015 RON | −31.417 RON | −29.936 RON | 29.950 RON | 0 RON | 29.950 RON | −102.476 RON | 132.426 RON | 0 RON | 21.416 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 163.849 RON | 163.876 RON | 159.530 RON | 2.707 RON | 4.346 RON | 24.825 RON | 2.592 RON | 22.233 RON | −99.769 RON | 124.594 RON | 0 RON | 15.416 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 247.897 RON | 248.280 RON | 221.640 RON | 24.158 RON | 26.640 RON | 30.439 RON | 2.290 RON | 28.149 RON | −75.611 RON | 106.050 RON | 0 RON | 1.024 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4332 — Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Top format din 697 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−75.611 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.27) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 348.4% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 101,6 K RON | 179,9 K RON | 95,4 K RON | 175,4 K RON | 148,1 K RON | 163,8 K RON | 247,9 K RON |
| Venituri totale | 101,6 K RON | 179,9 K RON | 95,4 K RON | 175,4 K RON | 148,1 K RON | 163,9 K RON | 248,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 128,2 K RON | 175,5 K RON | 141,0 K RON | 170,9 K RON | 178,0 K RON | 159,5 K RON | 221,6 K RON |
| Rezultat net | −29,7 K RON | 2,2 K RON | −46,6 K RON | 2,7 K RON | −31,4 K RON | 2,7 K RON | 24,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 224,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,27 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,27 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,19 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,29 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 242,09 |
| Durata încasare (zile) | 2 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 68,8 K RON | 39,3 K RON | 174,9% |
| 2020 | 83,4 K RON | 56,2 K RON | 148,4% |
| 2021 | 90,7 K RON | 16,9 K RON | 536,8% |
| 2022 | 108,6 K RON | 37,5 K RON | 289,4% |
| 2023 | 132,4 K RON | 30,0 K RON | 442,2% |
| 2024 | 124,6 K RON | 24,8 K RON | 501,9% |
| 2025 | 106,1 K RON | 30,4 K RON | 348,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 101,6 K RON | 179,9 K RON | 95,4 K RON | 175,4 K RON | 148,1 K RON | 163,8 K RON | 247,9 K RON | ▲ 51,3% |
| Rezultat net | −29,7 K RON | 2,2 K RON | −46,6 K RON | 2,7 K RON | −31,4 K RON | 2,7 K RON | 24,2 K RON | ▲ 792,4% |
| Total active | 39,3 K RON | 56,2 K RON | 16,9 K RON | 37,5 K RON | 30,0 K RON | 24,8 K RON | 30,4 K RON | ▲ 22,6% |
| Capitaluri proprii | −29,5 K RON | −27,2 K RON | −73,8 K RON | −71,1 K RON | −102,5 K RON | −99,8 K RON | −75,6 K RON | ▲ 24,2% |
| Datorii totale | 68,8 K RON | 83,4 K RON | 90,7 K RON | 108,6 K RON | 132,4 K RON | 124,6 K RON | 106,1 K RON | ▼ 14,9% |
| Lichiditate curentă | 0,19 | 0,44 | 0,05 | 0,29 | 0,23 | 0,18 | 0,27 | ▲ 48,8% |
| Marjă netă (%) | -29,19 | 1,24 | -48,84 | 1,57 | -21,22 | 1,65 | 9,75 | ▲ 490,9% |
| Scor bonitate | 19 | 45 | 12 | 45 | 12 | 40 | 50 | ▲ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (24,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 348.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.