Publicitate

CRIMAR IMPEX SRL

CUI: 5404859 J40/5717/1994 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 5404859
Cod înmatriculare J40/5717/1994
EUID ROONRC.J40/5717/1994
Data înmatriculării 1994-03-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 32 ani
Salariați (2024) 6 angajați

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5, Str. VRABIEI, 1, 69794, 5

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 5
Sector: 5
Stradă: Str. VRABIEI
Număr: 1
Cod poștal: 69794

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.067.177 RON 1.095.258 RON 1.244.601 RON −160.015 RON −149.343 RON 1.012.042 RON 728.068 RON 283.974 RON 590.016 RON 422.026 RON 95.022 RON 199.929 RON 0 RON 0 RON 0
2024 845.965 RON 845.966 RON 806.307 RON 20.248 RON 39.659 RON 899.300 RON 721.663 RON 177.637 RON 610.264 RON 289.036 RON 107.430 RON 171.068 RON 0 RON 0 RON 6

Reprezentanți și administratori (1)

GUZGĂ CRISTINA- ELENA
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.61) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2024
846,0 K RON
Rezultat Net 2024
20,2 K RON
Total Active 2024
899,3 K RON
Scor Bonitate
60/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 60/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 1,07 M RON 846,0 K RON
Venituri totale 1,10 M RON 846,0 K RON
Cheltuieli totale 1,24 M RON 806,3 K RON
Rezultat net −160,0 K RON 20,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 624,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,61 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,24 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată -0,35 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 3,11 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate721,7 K RON (80.2%)
Active circulante177,6 K RON (19.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri107,4 K RON
Creanțe171,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 7,87
Durata stocaj (zile) 46
Rotație creanțe (ori/an) 4,95
Durata încasare (zile) 74

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
4,7%
Marjă netă
2,4%
ROA
2,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 422,0 K RON 1,01 M RON 41,7%
2024 289,0 K RON 899,3 K RON 32,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

60
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 1,07 M RON 846,0 K RON ▼ 20,7%
Rezultat net −160,0 K RON 20,2 K RON ▲ 112,7%
Total active 1,01 M RON 899,3 K RON ▼ 11,1%
Capitaluri proprii 590,0 K RON 610,3 K RON ▲ 3,4%
Datorii totale 422,0 K RON 289,0 K RON ▼ 31,5%
Lichiditate curentă 0,67 0,61 ▼ 8,7%
Marjă netă (%) -14,99 2,39 ▲ 115,9%
Scor bonitate 47 60 ▲ 27,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (20,2 K RON).
  • Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate