Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
DIP ELECTRIC INSTAL SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, MIEILOR, 20, 223, 1, 1, 11, 21537, 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 3.075 RON | −3.075 RON | −3.075 RON | 37.870 RON | 0 RON | 37.870 RON | 20.344 RON | 17.526 RON | 0 RON | 37.894 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 1.526 RON | 1.526 RON | 2.575 RON | −1.095 RON | −1.049 RON | 36.810 RON | 0 RON | 36.810 RON | 19.249 RON | 17.561 RON | 0 RON | 36.772 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 840 RON | 840 RON | 1.918 RON | −1.103 RON | −1.078 RON | 35.572 RON | 0 RON | 35.572 RON | 18.146 RON | 17.426 RON | 0 RON | 35.182 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 2.985 RON | 2.985 RON | 3.899 RON | −1.001 RON | −914 RON | 34.584 RON | 0 RON | 34.584 RON | 17.145 RON | 17.439 RON | 86 RON | 34.400 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 0 RON | 349 RON | −349 RON | −349 RON | 34.383 RON | 0 RON | 34.383 RON | 16.796 RON | 17.587 RON | 0 RON | 34.365 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−349 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 1,5 K RON | 840 RON | 3,0 K RON | 0 RON |
| Venituri totale | 0 RON | 1,5 K RON | 840 RON | 3,0 K RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 3,1 K RON | 2,6 K RON | 1,9 K RON | 3,9 K RON | 349 RON |
| Rezultat net | −3,1 K RON | −1,1 K RON | −1,1 K RON | −1,0 K RON | −349 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 1,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,96 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,96 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,96 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 17,5 K RON | 37,9 K RON | 46,3% |
| 2020 | 17,6 K RON | 36,8 K RON | 47,7% |
| 2021 | 17,4 K RON | 35,6 K RON | 49,0% |
| 2022 | 17,4 K RON | 34,6 K RON | 50,4% |
| 2023 | 17,6 K RON | 34,4 K RON | 51,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 1,5 K RON | 840 RON | 3,0 K RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −3,1 K RON | −1,1 K RON | −1,1 K RON | −1,0 K RON | −349 RON | ▲ 65,1% |
| Total active | 37,9 K RON | 36,8 K RON | 35,6 K RON | 34,6 K RON | 34,4 K RON | ▼ 0,6% |
| Capitaluri proprii | 20,3 K RON | 19,2 K RON | 18,1 K RON | 17,1 K RON | 16,8 K RON | ▼ 2,0% |
| Datorii totale | 17,5 K RON | 17,6 K RON | 17,4 K RON | 17,4 K RON | 17,6 K RON | ▲ 0,8% |
| Lichiditate curentă | 2,16 | 2,10 | 2,04 | 1,98 | 1,96 | ▼ 1,4% |
| Marjă netă (%) | – | -71,76 | -131,31 | -33,53 | – | – |
| Scor bonitate | 67 | 64 | 57 | 62 | 57 | ▼ 8,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Scorul de bonitate de 57/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.