Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ECONOVA CONSTRUCT SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, CONSTANTIN MOISE, 5B, 4, 2, 454, 6, CORP C1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 18.927 RON | 349.018 RON | 340.357 RON | 8.274 RON | 8.661 RON | 1.739.706 RON | 891.860 RON | 847.846 RON | 34.267 RON | 1.705.439 RON | 380.618 RON | 466.778 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2020 | 215.973 RON | 467.859 RON | 463.147 RON | 2.552 RON | 4.712 RON | 1.916.448 RON | 826.847 RON | 1.089.601 RON | 36.820 RON | 1.144.449 RON | 615.748 RON | 473.329 RON | 735.179 RON | 0 RON | 5 |
| 2021 | 0 RON | 22.278 RON | 349.446 RON | −327.168 RON | −327.168 RON | 1.801.275 RON | 711.554 RON | 1.089.721 RON | −290.348 RON | 1.378.722 RON | 615.748 RON | 473.602 RON | 712.901 RON | 0 RON | 6 |
| 2022 | 1.277.536 RON | 685.211 RON | 350.771 RON | 321.909 RON | 334.440 RON | 2.584.182 RON | 596.260 RON | 1.987.922 RON | 31.561 RON | 1.861.999 RON | 0 RON | 1.987.979 RON | 690.622 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 2.227.484 RON | 2.249.762 RON | 735.868 RON | 1.494.292 RON | 1.513.894 RON | 5.054.548 RON | 480.966 RON | 4.573.582 RON | 1.525.853 RON | 2.860.351 RON | 0 RON | 4.569.005 RON | 668.344 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 0 RON | 272.490 RON | 255.978 RON | 16.511 RON | 16.512 RON | 5.189.211 RON | 365.673 RON | 4.823.538 RON | 1.542.364 RON | 3.000.782 RON | 250.126 RON | 4.506.685 RON | 646.065 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 0 RON | 2.672.278 RON | 2.649.505 RON | 8.265 RON | 22.773 RON | 7.531.292 RON | 251.355 RON | 7.279.937 RON | 1.550.629 RON | 5.356.876 RON | 2.900.126 RON | 4.313.204 RON | 623.787 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (21)
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 3,700 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 18,9 K RON | 216,0 K RON | 0 RON | 1,28 M RON | 2,23 M RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 349,0 K RON | 467,9 K RON | 22,3 K RON | 685,2 K RON | 2,25 M RON | 272,5 K RON | 2,67 M RON |
| Cheltuieli totale | 340,4 K RON | 463,1 K RON | 349,4 K RON | 350,8 K RON | 735,9 K RON | 256,0 K RON | 2,65 M RON |
| Rezultat net | 8,3 K RON | 2,6 K RON | −327,2 K RON | 321,9 K RON | 1,49 M RON | 16,5 K RON | 8,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 782,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,36 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,82 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,41 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,71 M RON | 1,74 M RON | 98,0% |
| 2020 | 1,14 M RON | 1,92 M RON | 59,7% |
| 2021 | 1,38 M RON | 1,80 M RON | 76,5% |
| 2022 | 1,86 M RON | 2,58 M RON | 72,1% |
| 2023 | 2,86 M RON | 5,05 M RON | 56,6% |
| 2024 | 3,00 M RON | 5,19 M RON | 57,8% |
| 2025 | 5,36 M RON | 7,53 M RON | 71,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 18,9 K RON | 216,0 K RON | 0 RON | 1,28 M RON | 2,23 M RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 8,3 K RON | 2,6 K RON | −327,2 K RON | 321,9 K RON | 1,49 M RON | 16,5 K RON | 8,3 K RON | ▼ 49,9% |
| Total active | 1,74 M RON | 1,92 M RON | 1,80 M RON | 2,58 M RON | 5,05 M RON | 5,19 M RON | 7,53 M RON | ▲ 45,1% |
| Capitaluri proprii | 34,3 K RON | 36,8 K RON | −290,3 K RON | 31,6 K RON | 1,53 M RON | 1,54 M RON | 1,55 M RON | ▲ 0,5% |
| Datorii totale | 1,71 M RON | 1,14 M RON | 1,38 M RON | 1,86 M RON | 2,86 M RON | 3,00 M RON | 5,36 M RON | ▲ 78,5% |
| Lichiditate curentă | 0,50 | 0,95 | 0,79 | 1,07 | 1,60 | 1,61 | 1,36 | ▼ 15,5% |
| Marjă netă (%) | 43,72 | 1,18 | – | 25,20 | 67,08 | – | – | – |
| Scor bonitate | 48 | 51 | 20 | 68 | 90 | 52 | 40 | ▼ 23,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (8,3 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 782,7 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Scor de bonitate scăzut (40/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.