Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

NISTOR IMSA SRL

CUI: 15475440 J40/7319/2003 SRL Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 15475440
Cod înmatriculare J40/7319/2003
EUID ROONRC.J40/7319/2003
Data înmatriculării 2003-06-02
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 23 ani
Salariați (2020) 2 angajați

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, Str. Rîmnicu Vîlcea, 31, 17A, B, 2, 65, 70000, 3

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 3
Sector: 3
Stradă: Str. Rîmnicu Vîlcea
Număr: 31
Bloc: 17A
Scară: B
Etaj: 2
Apartament: 65
Cod poștal: 70000

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 136.844 RON 136.858 RON 134.697 RON 792 RON 2.161 RON 281.712 RON 3.277 RON 278.435 RON 13.715 RON 268.097 RON 14.620 RON 206.914 RON 0 RON 100 RON 3
2020 12.100 RON 12.105 RON 75.434 RON −63.450 RON −63.329 RON 114.527 RON 0 RON 114.527 RON −49.735 RON 164.262 RON 6.060 RON 106.892 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

NISTOR ALEXANDRU
administrator
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Raport Economico-Financiar

2019–2020

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2020
  • •Capitaluri proprii negative (−49.735 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.7) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2020 (−63.450 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 143.4% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2020
12,1 K RON
Rezultat Net 2020
−63,5 K RON
Total Active 2020
114,5 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20192020
Cifra de afaceri 136,8 K RON 12,1 K RON
Venituri totale 136,9 K RON 12,1 K RON
Cheltuieli totale 134,7 K RON 75,4 K RON
Rezultat net 792 RON −63,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2021 (regresie liniară): −112,6 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2020 (−49.735 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 143.4% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2020

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,70 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,66 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,70 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2020)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante114,5 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri6,1 K RON
Creanțe106,9 K RON
Numerar1,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2020)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 2,00
Durata stocaj (zile) 183
Rotație creanțe (ori/an) 0,11
Durata încasare (zile) 3.224

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-523,4%
Marjă netă
-524,4%
ROA
-55,4%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 268,1 K RON 281,7 K RON 95,2%
2020 164,3 K RON 114,5 K RON 143,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2020

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20192020 YoY
Cifra de afaceri 136,8 K RON 12,1 K RON ▼ 91,2%
Rezultat net 792 RON −63,5 K RON ▼ 8.111,4%
Total active 281,7 K RON 114,5 K RON ▼ 59,3%
Capitaluri proprii 13,7 K RON −49,7 K RON ▼ 462,6%
Datorii totale 268,1 K RON 164,3 K RON ▼ 38,7%
Lichiditate curentă 1,04 0,70 ▼ 32,9%
Marjă netă (%) 0,58 -524,38 ▼ 90.510,3%
Scor bonitate 50 17 ▼ 66,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2020, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 143.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2020.