Publicitate

MASTEDO GRUP S.R.L.

CUI: 40491993 J4/698/2024 SRL Bacău, Sat Gioseni, Comuna Gioseni
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 40491993
Cod înmatriculare J4/698/2024
EUID ROONRC.J4/698/2024
Data înmatriculării 2024-04-23
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 2 ani

Adresă

România, Bacău, Sat Gioseni, Comuna Gioseni, Principală, 129, 607618

Țară: România
Județ: Bacău
Localitate: Sat Gioseni, Comuna Gioseni
Stradă: Principală
Număr: 129
Cod poștal: 607618

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 60.054 RON 60.057 RON 95.167 RON −35.684 RON −35.110 RON 13.263 RON 12.632 RON 631 RON −11.063 RON 24.326 RON 0 RON 517 RON 0 RON 0 RON 1
2024 53.430 RON 59.500 RON 51.662 RON 7.460 RON 7.838 RON 32.548 RON 27.849 RON 4.699 RON −3.603 RON 36.151 RON 0 RON 67 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

DODIN MARIAN-ŞTEFAN
administrator
Bacău, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−3.603 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.13) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 111.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
53,4 K RON
Rezultat Net 2024
7,5 K RON
Total Active 2024
32,5 K RON
Scor Bonitate
50/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 50/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 60,1 K RON 53,4 K RON
Venituri totale 60,1 K RON 59,5 K RON
Cheltuieli totale 95,2 K RON 51,7 K RON
Rezultat net −35,7 K RON 7,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 46,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−3.603 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,13 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,13 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,13 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,90 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate27,8 K RON (85.6%)
Active circulante4,7 K RON (14.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe67 RON
Numerar4,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 797,46
Durata încasare (zile) 1

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
14,7%
Marjă netă
14,0%
ROA
22,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 24,3 K RON 13,3 K RON 183,4%
2024 36,2 K RON 32,5 K RON 111,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

50
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 60,1 K RON 53,4 K RON ▼ 11,0%
Rezultat net −35,7 K RON 7,5 K RON ▲ 120,9%
Total active 13,3 K RON 32,5 K RON ▲ 145,4%
Capitaluri proprii −11,1 K RON −3,6 K RON ▲ 67,4%
Datorii totale 24,3 K RON 36,2 K RON ▲ 48,6%
Lichiditate curentă 0,03 0,13 ▲ 401,9%
Marjă netă (%) -59,42 13,96 ▲ 123,5%
Scor bonitate 19 50 ▲ 163,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (7,5 K RON).
  • Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 111.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate