Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AGROTRANS MARS LOGISTIC SRL
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Sat Ştefan cel Mare, Comuna Ştefan cel Mare, MUNCII, 23, 917245
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 3.772.345 RON | 3.787.444 RON | 3.442.533 RON | 307.186 RON | 344.911 RON | 2.609.884 RON | 2.162.961 RON | 446.923 RON | 761.884 RON | 1.848.000 RON | 0 RON | 367.461 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2020 | 5.350.265 RON | 5.356.040 RON | 4.957.250 RON | 351.182 RON | 398.790 RON | 2.607.954 RON | 1.842.201 RON | 765.753 RON | 800.577 RON | 1.807.377 RON | 0 RON | 484.339 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2021 | 4.717.850 RON | 4.740.284 RON | 4.571.240 RON | 134.101 RON | 169.044 RON | 2.070.577 RON | 1.521.441 RON | 549.136 RON | 824.679 RON | 1.362.747 RON | 0 RON | 378.857 RON | 0 RON | 116.849 RON | 11 |
| 2022 | 5.520.512 RON | 5.528.766 RON | 5.201.626 RON | 257.816 RON | 327.140 RON | 1.803.136 RON | 1.200.681 RON | 602.455 RON | 977.232 RON | 922.722 RON | 0 RON | 483.251 RON | 0 RON | 96.818 RON | 8 |
| 2023 | 5.425.923 RON | 5.431.310 RON | 5.290.795 RON | 108.277 RON | 140.515 RON | 1.625.404 RON | 884.857 RON | 740.547 RON | 670.509 RON | 1.031.681 RON | 0 RON | 435.377 RON | 0 RON | 76.786 RON | 10 |
| 2024 | 3.722.298 RON | 3.732.987 RON | 3.646.791 RON | 70.280 RON | 86.196 RON | 1.063.426 RON | 600.309 RON | 463.117 RON | 519.925 RON | 612.584 RON | 0 RON | 327.877 RON | 0 RON | 69.083 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.76) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,77 M RON | 5,35 M RON | 4,72 M RON | 5,52 M RON | 5,43 M RON | 3,72 M RON |
| Venituri totale | 3,79 M RON | 5,36 M RON | 4,74 M RON | 5,53 M RON | 5,43 M RON | 3,73 M RON |
| Cheltuieli totale | 3,44 M RON | 4,96 M RON | 4,57 M RON | 5,20 M RON | 5,29 M RON | 3,65 M RON |
| Rezultat net | 307,2 K RON | 351,2 K RON | 134,1 K RON | 257,8 K RON | 108,3 K RON | 70,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 4,83 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,76 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,76 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,22 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,74 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 11,35 |
| Durata încasare (zile) | 32 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,85 M RON | 2,61 M RON | 70,8% |
| 2020 | 1,81 M RON | 2,61 M RON | 69,3% |
| 2021 | 1,36 M RON | 2,07 M RON | 65,8% |
| 2022 | 922,7 K RON | 1,80 M RON | 51,2% |
| 2023 | 1,03 M RON | 1,63 M RON | 63,5% |
| 2024 | 612,6 K RON | 1,06 M RON | 57,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,77 M RON | 5,35 M RON | 4,72 M RON | 5,52 M RON | 5,43 M RON | 3,72 M RON | ▼ 31,4% |
| Rezultat net | 307,2 K RON | 351,2 K RON | 134,1 K RON | 257,8 K RON | 108,3 K RON | 70,3 K RON | ▼ 35,1% |
| Total active | 2,61 M RON | 2,61 M RON | 2,07 M RON | 1,80 M RON | 1,63 M RON | 1,06 M RON | ▼ 34,6% |
| Capitaluri proprii | 761,9 K RON | 800,6 K RON | 824,7 K RON | 977,2 K RON | 670,5 K RON | 519,9 K RON | ▼ 22,5% |
| Datorii totale | 1,85 M RON | 1,81 M RON | 1,36 M RON | 922,7 K RON | 1,03 M RON | 612,6 K RON | ▼ 40,6% |
| Lichiditate curentă | 0,24 | 0,42 | 0,40 | 0,65 | 0,72 | 0,76 | ▲ 5,3% |
| Marjă netă (%) | 8,14 | 6,56 | 2,84 | 4,67 | 2,00 | 1,89 | ▼ 5,5% |
| Scor bonitate | 50 | 68 | 43 | 73 | 55 | 55 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (70,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 4,83 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.