SILVYCOM INSTAL SRL
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Sat Curcani, Comuna Curcani, CAROL I, 24, 917040
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.260.604 RON | 1.359.132 RON | 1.156.560 RON | 188.993 RON | 202.572 RON | 1.070.870 RON | 11.355 RON | 1.059.515 RON | 476.726 RON | 605.934 RON | 9.177 RON | 1.047.239 RON | 0 RON | 11.790 RON | 9 |
| 2020 | 2.715.268 RON | 2.720.818 RON | 1.127.057 RON | 1.567.890 RON | 1.593.761 RON | 2.471.075 RON | 162.822 RON | 2.308.253 RON | 2.044.626 RON | 453.424 RON | 12.423 RON | 2.299.132 RON | 0 RON | 26.975 RON | 18 |
| 2021 | 2.519.022 RON | 2.583.443 RON | 1.964.652 RON | 597.468 RON | 618.791 RON | 2.063.728 RON | 320.573 RON | 1.743.155 RON | 1.030.958 RON | 1.032.770 RON | 26.227 RON | 1.703.885 RON | 0 RON | 0 RON | 11 |
| 2022 | 3.457.913 RON | 3.494.200 RON | 3.447.816 RON | 16.694 RON | 46.384 RON | 2.244.488 RON | 190.728 RON | 2.053.760 RON | 959.297 RON | 1.285.191 RON | 0 RON | 1.759.600 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2023 | 3.642.848 RON | 3.651.911 RON | 4.760.426 RON | −1.195.084 RON | −1.108.515 RON | 1.971.029 RON | 621.206 RON | 1.349.823 RON | −235.788 RON | 2.206.817 RON | 0 RON | 1.345.348 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2024 | 0 RON | 71.813 RON | 815.556 RON | −743.743 RON | −743.743 RON | 1.757.293 RON | 316.271 RON | 1.441.022 RON | −979.531 RON | 2.736.824 RON | 0 RON | 1.426.973 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 0 RON | 20.099 RON | 456.816 RON | −436.717 RON | −436.717 RON | 1.509.109 RON | 24.597 RON | 1.484.512 RON | −1.416.248 RON | 2.925.357 RON | 50.119 RON | 1.422.025 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4321 — Lucrări de instalații electrice
Top format din 85 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−1.416.248 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.51) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−436.717 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 193.9% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,26 M RON | 2,72 M RON | 2,52 M RON | 3,46 M RON | 3,64 M RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 1,36 M RON | 2,72 M RON | 2,58 M RON | 3,49 M RON | 3,65 M RON | 71,8 K RON | 20,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,16 M RON | 1,13 M RON | 1,96 M RON | 3,45 M RON | 4,76 M RON | 815,6 K RON | 456,8 K RON |
| Rezultat net | 189,0 K RON | 1,57 M RON | 597,5 K RON | 16,7 K RON | −1,20 M RON | −743,7 K RON | −436,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 786,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,51 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,49 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,52 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 605,9 K RON | 1,07 M RON | 56,6% |
| 2020 | 453,4 K RON | 2,47 M RON | 18,4% |
| 2021 | 1,03 M RON | 2,06 M RON | 50,0% |
| 2022 | 1,29 M RON | 2,24 M RON | 57,3% |
| 2023 | 2,21 M RON | 1,97 M RON | 112,0% |
| 2024 | 2,74 M RON | 1,76 M RON | 155,7% |
| 2025 | 2,93 M RON | 1,51 M RON | 193,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,26 M RON | 2,72 M RON | 2,52 M RON | 3,46 M RON | 3,64 M RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 189,0 K RON | 1,57 M RON | 597,5 K RON | 16,7 K RON | −1,20 M RON | −743,7 K RON | −436,7 K RON | ▲ 41,3% |
| Total active | 1,07 M RON | 2,47 M RON | 2,06 M RON | 2,24 M RON | 1,97 M RON | 1,76 M RON | 1,51 M RON | ▼ 14,1% |
| Capitaluri proprii | 476,7 K RON | 2,04 M RON | 1,03 M RON | 959,3 K RON | −235,8 K RON | −979,5 K RON | −1,42 M RON | ▼ 44,6% |
| Datorii totale | 605,9 K RON | 453,4 K RON | 1,03 M RON | 1,29 M RON | 2,21 M RON | 2,74 M RON | 2,93 M RON | ▲ 6,9% |
| Lichiditate curentă | 1,75 | 5,09 | 1,69 | 1,60 | 0,61 | 0,53 | 0,51 | ▼ 3,6% |
| Marjă netă (%) | 14,99 | 57,74 | 23,72 | 0,48 | -32,81 | – | – | – |
| Scor bonitate | 77 | 100 | 70 | 67 | 24 | 27 | 27 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 786,7 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 193.9% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.