Publicitate

VOLTAIC PANOU SOLAR SRL

CUI: 31045029 J51/483/2012 SRL Călăraşi, Sat Chirnogi, Comuna Chirnogi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 31045029
Cod înmatriculare J51/483/2012
EUID ROONRC.J51/483/2012
Data înmatriculării 2012-12-28
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 14 ani

Adresă

România, Călăraşi, Sat Chirnogi, Comuna Chirnogi, Principală, 19, 917266, Nr. Cadastral 23412-C1-U2

Țară: România
Județ: Călăraşi
Localitate: Sat Chirnogi, Comuna Chirnogi
Stradă: Principală
Număr: 19
Cod poștal: 917266
Completare adresă: Nr. Cadastral 23412-C1-U2

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 3.504 RON 3.504 RON 5.962 RON −2.563 RON −2.458 RON 111.245 RON 110.647 RON 598 RON −477.684 RON 588.929 RON 0 RON 48 RON 0 RON 0 RON 0
2020 3.773 RON 3.773 RON 6.075 RON −2.404 RON −2.302 RON 112.720 RON 110.647 RON 2.073 RON −480.088 RON 592.808 RON 0 RON 48 RON 0 RON 0 RON 0
2021 4.151 RON 4.151 RON 6.517 RON −2.491 RON −2.366 RON 116.133 RON 110.647 RON 5.486 RON −482.579 RON 598.712 RON 0 RON 4.939 RON 0 RON 0 RON 0
2022 8.624 RON 8.624 RON 2.049 RON 6.316 RON 6.575 RON 125.382 RON 110.062 RON 15.320 RON −476.263 RON 601.645 RON 0 RON 10.263 RON 0 RON 0 RON 0
2023 8.732 RON 8.732 RON 11.992 RON −3.260 RON −3.260 RON 130.278 RON 110.062 RON 20.216 RON −479.523 RON 609.801 RON 0 RON 10.391 RON 0 RON 0 RON 0
2024 8.247 RON 8.247 RON 6.662 RON 1.331 RON 1.585 RON 132.971 RON 110.062 RON 22.909 RON −478.192 RON 611.163 RON 0 RON 9.814 RON 0 RON 0 RON 0
2025 7.762 RON 7.762 RON 8.028 RON −266 RON −266 RON 133.715 RON 110.062 RON 23.653 RON −478.458 RON 612.173 RON 0 RON 9.392 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

FARAH FARAH RICHARD
administrator
Liban
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

Lideri din domeniu

Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 54 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−478.458 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.04) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−266 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 457.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
7,8 K RON
Rezultat Net 2025
−266 RON
Total Active 2025
133,7 K RON
Scor Bonitate
19/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 19/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 3,5 K RON 3,8 K RON 4,2 K RON 8,6 K RON 8,7 K RON 8,2 K RON 7,8 K RON
Venituri totale 3,5 K RON 3,8 K RON 4,2 K RON 8,6 K RON 8,7 K RON 8,2 K RON 7,8 K RON
Cheltuieli totale 6,0 K RON 6,1 K RON 6,5 K RON 2,0 K RON 12,0 K RON 6,7 K RON 8,0 K RON
Rezultat net −2,6 K RON −2,4 K RON −2,5 K RON 6,3 K RON −3,3 K RON 1,3 K RON −266 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 10,2 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−478.458 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,04 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,04 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,22 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate110,1 K RON (82.3%)
Active circulante23,7 K RON (17.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe9,4 K RON
Numerar14,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 0,83
Durata încasare (zile) 442

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-3,4%
Marjă netă
-3,4%
ROA
-0,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 588,9 K RON 111,2 K RON 529,4%
2020 592,8 K RON 112,7 K RON 525,9%
2021 598,7 K RON 116,1 K RON 515,5%
2022 601,6 K RON 125,4 K RON 479,9%
2023 609,8 K RON 130,3 K RON 468,1%
2024 611,2 K RON 133,0 K RON 459,6%
2025 612,2 K RON 133,7 K RON 457,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

19
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 3,5 K RON 3,8 K RON 4,2 K RON 8,6 K RON 8,7 K RON 8,2 K RON 7,8 K RON ▼ 5,9%
Rezultat net −2,6 K RON −2,4 K RON −2,5 K RON 6,3 K RON −3,3 K RON 1,3 K RON −266 RON ▼ 120,0%
Total active 111,2 K RON 112,7 K RON 116,1 K RON 125,4 K RON 130,3 K RON 133,0 K RON 133,7 K RON ▲ 0,6%
Capitaluri proprii −477,7 K RON −480,1 K RON −482,6 K RON −476,3 K RON −479,5 K RON −478,2 K RON −478,5 K RON ▼ 0,1%
Datorii totale 588,9 K RON 592,8 K RON 598,7 K RON 601,6 K RON 609,8 K RON 611,2 K RON 612,2 K RON ▲ 0,2%
Lichiditate curentă 0,00 0,00 0,01 0,03 0,03 0,04 0,04 ▲ 2,9%
Marjă netă (%) -73,14 -63,72 -60,01 73,24 -37,33 16,14 -3,43 ▼ 121,3%
Scor bonitate 19 32 27 55 19 50 19 ▼ 62,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 10,2 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 457.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate