GREEN EYES OPTIC S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Sat Vlad Ţepeş, Comuna Vlad Ţepeş, 917295, SOLA 17, PARCELA 862
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 32.475 RON | 32.717 RON | 30.661 RON | 1.074 RON | 2.056 RON | 51.322 RON | 20.787 RON | 30.535 RON | −55 RON | 51.377 RON | 23.791 RON | 4.686 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 45.211 RON | 45.419 RON | 24.892 RON | 19.195 RON | 20.527 RON | 45.396 RON | 15.434 RON | 29.962 RON | 19.140 RON | 26.256 RON | 18.524 RON | 2.488 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 18.907 RON | 18.973 RON | 23.210 RON | −4.806 RON | −4.237 RON | 33.815 RON | 10.128 RON | 23.687 RON | 14.334 RON | 19.481 RON | 18.383 RON | 2.323 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 15.765 RON | 15.768 RON | 20.433 RON | −5.115 RON | −4.665 RON | 33.362 RON | 4.636 RON | 28.726 RON | 9.218 RON | 24.144 RON | 11.670 RON | 13.788 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | −1 RON | 11.904 RON | −11.905 RON | −11.905 RON | 20.624 RON | 464 RON | 20.160 RON | −2.687 RON | 23.311 RON | 11.669 RON | 6.788 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 133 RON | 2.048 RON | −1.915 RON | −1.915 RON | 18.877 RON | 884 RON | 17.993 RON | −4.602 RON | 23.479 RON | 11.670 RON | 4.788 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 6 RON | 1.607 RON | −1.601 RON | −1.601 RON | 18.020 RON | 1.033 RON | 16.987 RON | −6.203 RON | 24.223 RON | 11.670 RON | 4.788 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (40)
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4636 Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4641 Comerț cu ridicata al produselor textile
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4666 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente de birou
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 5210 Depozitări
- 6203 Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
- 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
- 6312 Activităţi ale portalurilor web
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8211 Activităţi combinate de secretariat
- 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8690 Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
- 9511 Repararea calculatoarelor şi a echipamentelor periferice
- 9512 Repararea echipamentelor de comunicaţii
Lideri din domeniu
Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8690 — Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
Top format din 31 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−6.203 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.7) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.601 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 134.4% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,5 K RON | 45,2 K RON | 18,9 K RON | 15,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 32,7 K RON | 45,4 K RON | 19,0 K RON | 15,8 K RON | −1 RON | 133 RON | 6 RON |
| Cheltuieli totale | 30,7 K RON | 24,9 K RON | 23,2 K RON | 20,4 K RON | 11,9 K RON | 2,0 K RON | 1,6 K RON |
| Rezultat net | 1,1 K RON | 19,2 K RON | −4,8 K RON | −5,1 K RON | −11,9 K RON | −1,9 K RON | −1,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −13,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,70 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,22 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,74 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 51,4 K RON | 51,3 K RON | 100,1% |
| 2020 | 26,3 K RON | 45,4 K RON | 57,8% |
| 2021 | 19,5 K RON | 33,8 K RON | 57,6% |
| 2022 | 24,1 K RON | 33,4 K RON | 72,4% |
| 2023 | 23,3 K RON | 20,6 K RON | 113,0% |
| 2024 | 23,5 K RON | 18,9 K RON | 124,4% |
| 2025 | 24,2 K RON | 18,0 K RON | 134,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,5 K RON | 45,2 K RON | 18,9 K RON | 15,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 1,1 K RON | 19,2 K RON | −4,8 K RON | −5,1 K RON | −11,9 K RON | −1,9 K RON | −1,6 K RON | ▲ 16,4% |
| Total active | 51,3 K RON | 45,4 K RON | 33,8 K RON | 33,4 K RON | 20,6 K RON | 18,9 K RON | 18,0 K RON | ▼ 4,5% |
| Capitaluri proprii | −55 RON | 19,1 K RON | 14,3 K RON | 9,2 K RON | −2,7 K RON | −4,6 K RON | −6,2 K RON | ▼ 34,8% |
| Datorii totale | 51,4 K RON | 26,3 K RON | 19,5 K RON | 24,1 K RON | 23,3 K RON | 23,5 K RON | 24,2 K RON | ▲ 3,2% |
| Lichiditate curentă | 0,59 | 1,14 | 1,22 | 1,19 | 0,86 | 0,77 | 0,70 | ▼ 8,5% |
| Marjă netă (%) | 3,31 | 42,46 | -25,42 | -32,45 | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 37 | 85 | 49 | 37 | 20 | 27 | 27 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 134.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.