Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

ENERGY TOP CLASS S.R.L.

CUI: 39733716 J5/1917/2018 SRL Bihor, Sat Lugaşu de Jos, Comuna Lugaşu de Jos
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 39733716
Cod înmatriculare J5/1917/2018
EUID ROONRC.J5/1917/2018
Data înmatriculării 2018-08-09
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Bihor, Sat Lugaşu de Jos, Comuna Lugaşu de Jos, LUGAŞU DE JOS, 230, 417315

Țară: România
Județ: Bihor
Localitate: Sat Lugaşu de Jos, Comuna Lugaşu de Jos
Stradă: LUGAŞU DE JOS
Număr: 230
Cod poștal: 417315

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 73.930 RON 73.933 RON 146.133 RON −73.531 RON −72.200 RON 29.970 RON 0 RON 29.970 RON −74.117 RON 104.087 RON 2.024 RON 84 RON 0 RON 0 RON 1
2020 102.839 RON 199.555 RON 188.688 RON 5.711 RON 10.867 RON 50.101 RON 0 RON 50.101 RON −68.406 RON 118.507 RON 33.532 RON 1.168 RON 0 RON 0 RON 1
2021 733.476 RON 733.491 RON 676.292 RON 35.195 RON 57.199 RON 79.571 RON 5.875 RON 73.696 RON −33.211 RON 112.782 RON 15.230 RON 47 RON 0 RON 0 RON 1
2022 283.889 RON 284.182 RON 417.101 RON −135.759 RON −132.919 RON 357.055 RON 87.373 RON 269.682 RON −168.970 RON 534.310 RON 250.670 RON 16.482 RON 0 RON 8.285 RON 1
2023 2.691.876 RON 2.651.101 RON 2.341.238 RON 297.439 RON 309.863 RON 814.094 RON 137.753 RON 676.341 RON 128.469 RON 685.625 RON 456.097 RON 160.084 RON 0 RON 0 RON 1
2024 1.228.602 RON 1.230.648 RON 1.355.597 RON −128.938 RON −124.949 RON 2.995.025 RON 107.476 RON 2.887.549 RON −160.469 RON 2.348.502 RON 2.458.295 RON 376.085 RON 806.992 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

TODERAŞ CRISTINA-MARIA
administrator
Bihor, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2019–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • •Capitaluri proprii negative (−160.469 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−128.938 RON)
Cifra de Afaceri 2024
1,23 M RON
Rezultat Net 2024
−128,9 K RON
Total Active 2024
3,00 M RON
Scor Bonitate
31/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 31/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 201920202021202220232024
Cifra de afaceri 73,9 K RON 102,8 K RON 733,5 K RON 283,9 K RON 2,69 M RON 1,23 M RON
Venituri totale 73,9 K RON 199,6 K RON 733,5 K RON 284,2 K RON 2,65 M RON 1,23 M RON
Cheltuieli totale 146,1 K RON 188,7 K RON 676,3 K RON 417,1 K RON 2,34 M RON 1,36 M RON
Rezultat net −73,5 K RON 5,7 K RON 35,2 K RON −135,8 K RON 297,4 K RON −128,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 2,16 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−160.469 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 78.4% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,23 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 0,18 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,28 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate107,5 K RON (3.6%)
Active circulante2,89 M RON (96.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri2,46 M RON
Creanțe376,1 K RON
Numerar53,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,50
Durata stocaj (zile) 730
Rotație creanțe (ori/an) 3,27
Durata încasare (zile) 112

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-10,2%
Marjă netă
-10,5%
ROA
-4,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 104,1 K RON 30,0 K RON 347,3%
2020 118,5 K RON 50,1 K RON 236,5%
2021 112,8 K RON 79,6 K RON 141,7%
2022 534,3 K RON 357,1 K RON 149,6%
2023 685,6 K RON 814,1 K RON 84,2%
2024 2,35 M RON 3,00 M RON 78,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

31
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 201920202021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 73,9 K RON 102,8 K RON 733,5 K RON 283,9 K RON 2,69 M RON 1,23 M RON ▼ 54,4%
Rezultat net −73,5 K RON 5,7 K RON 35,2 K RON −135,8 K RON 297,4 K RON −128,9 K RON ▼ 143,3%
Total active 30,0 K RON 50,1 K RON 79,6 K RON 357,1 K RON 814,1 K RON 3,00 M RON ▲ 267,9%
Capitaluri proprii −74,1 K RON −68,4 K RON −33,2 K RON −169,0 K RON 128,5 K RON −160,5 K RON ▼ 224,9%
Datorii totale 104,1 K RON 118,5 K RON 112,8 K RON 534,3 K RON 685,6 K RON 2,35 M RON ▲ 242,5%
Lichiditate curentă 0,29 0,42 0,65 0,50 0,99 1,23 ▲ 24,6%
Marjă netă (%) -99,46 5,55 4,80 -47,82 11,05 -10,49 ▼ 194,9%
Scor bonitate 19 50 50 17 73 31 ▼ 57,5%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,16 M RON.

Riscuri identificate

  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Scor de bonitate scăzut (31/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.