Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AGROILIUTA LEGUME S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Falaştoaca, Comuna Comana, Principală, 397, 87057, CAMERA 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 79.379 RON | 84.399 RON | 76.049 RON | 7.905 RON | 8.350 RON | 353.771 RON | 203.286 RON | 150.485 RON | 49.677 RON | 7.154 RON | 5.065 RON | 81.785 RON | 296.940 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 50.781 RON | 124.195 RON | 154.953 RON | −30.906 RON | −30.758 RON | 335.245 RON | 253.046 RON | 82.199 RON | 18.771 RON | 23.568 RON | 5.711 RON | 20.503 RON | 292.906 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 18.074 RON | 52.041 RON | 88.743 RON | −36.702 RON | −36.702 RON | 277.929 RON | 237.021 RON | 40.908 RON | −17.931 RON | 18.979 RON | 8.458 RON | 1.442 RON | 276.881 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1039 Prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor n.c.a.
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
Lideri din domeniu
Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0113 — Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
Top format din 68 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−17.931 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−36.702 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,4 K RON | 50,8 K RON | 18,1 K RON |
| Venituri totale | 84,4 K RON | 124,2 K RON | 52,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 76,0 K RON | 155,0 K RON | 88,7 K RON |
| Rezultat net | 7,9 K RON | −30,9 K RON | −36,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −11,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,16 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,71 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,63 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 14,64 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,14 |
| Durata stocaj (zile) | 171 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 12,53 |
| Durata încasare (zile) | 29 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 7,2 K RON | 353,8 K RON | 2,0% |
| 2024 | 23,6 K RON | 335,2 K RON | 7,0% |
| 2025 | 19,0 K RON | 277,9 K RON | 6,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,4 K RON | 50,8 K RON | 18,1 K RON | ▼ 64,4% |
| Rezultat net | 7,9 K RON | −30,9 K RON | −36,7 K RON | ▼ 18,8% |
| Total active | 353,8 K RON | 335,2 K RON | 277,9 K RON | ▼ 17,1% |
| Capitaluri proprii | 49,7 K RON | 18,8 K RON | −17,9 K RON | ▼ 195,5% |
| Datorii totale | 7,2 K RON | 23,6 K RON | 19,0 K RON | ▼ 19,5% |
| Lichiditate curentă | 21,04 | 3,49 | 2,16 | ▼ 38,2% |
| Marjă netă (%) | 9,96 | -60,86 | -203,07 | ▼ 233,7% |
| Scor bonitate | 72 | 40 | 34 | ▼ 15,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (2.16), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (34/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.