Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TRANS SPEED IMPETUM S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Roata de Jos, Comuna Roata de Jos, LALELELOR, 23, 87195
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 662.856 RON | 662.856 RON | 251.092 RON | 405.135 RON | 411.764 RON | 446.561 RON | 11.375 RON | 435.186 RON | 405.375 RON | 41.186 RON | 5.858 RON | 214.244 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2020 | 182.370 RON | 182.370 RON | 136.732 RON | 43.815 RON | 45.638 RON | 98.557 RON | 8.408 RON | 90.149 RON | 94.055 RON | 4.502 RON | 8.676 RON | 8.847 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 228.262 RON | 228.262 RON | 126.914 RON | 99.340 RON | 101.348 RON | 191.205 RON | 5.440 RON | 185.765 RON | 169.580 RON | 21.625 RON | 8.677 RON | 33.388 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 389.491 RON | 389.491 RON | 167.917 RON | 217.757 RON | 221.574 RON | 285.754 RON | 2.473 RON | 283.281 RON | 267.495 RON | 18.259 RON | 8.676 RON | 28.406 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 378.973 RON | 378.973 RON | 179.883 RON | 195.376 RON | 199.090 RON | 214.400 RON | 0 RON | 214.400 RON | 195.616 RON | 18.784 RON | 9.527 RON | 37.224 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 406.610 RON | 421.216 RON | 277.379 RON | 136.190 RON | 143.837 RON | 279.668 RON | 4.191 RON | 275.477 RON | 256.612 RON | 23.056 RON | 12.505 RON | 120.176 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 385.417 RON | 385.417 RON | 324.660 RON | 55.624 RON | 60.757 RON | 274.816 RON | 2.179 RON | 272.637 RON | 246.124 RON | 28.692 RON | 12.505 RON | 138.262 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 795 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 662,9 K RON | 182,4 K RON | 228,3 K RON | 389,5 K RON | 379,0 K RON | 406,6 K RON | 385,4 K RON |
| Venituri totale | 662,9 K RON | 182,4 K RON | 228,3 K RON | 389,5 K RON | 379,0 K RON | 421,2 K RON | 385,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 251,1 K RON | 136,7 K RON | 126,9 K RON | 167,9 K RON | 179,9 K RON | 277,4 K RON | 324,7 K RON |
| Rezultat net | 405,1 K RON | 43,8 K RON | 99,3 K RON | 217,8 K RON | 195,4 K RON | 136,2 K RON | 55,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 343,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 9,50 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 9,07 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 4,25 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 9,58 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 30,82 |
| Durata stocaj (zile) | 12 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,79 |
| Durata încasare (zile) | 131 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 41,2 K RON | 446,6 K RON | 9,2% |
| 2020 | 4,5 K RON | 98,6 K RON | 4,6% |
| 2021 | 21,6 K RON | 191,2 K RON | 11,3% |
| 2022 | 18,3 K RON | 285,8 K RON | 6,4% |
| 2023 | 18,8 K RON | 214,4 K RON | 8,8% |
| 2024 | 23,1 K RON | 279,7 K RON | 8,2% |
| 2025 | 28,7 K RON | 274,8 K RON | 10,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 662,9 K RON | 182,4 K RON | 228,3 K RON | 389,5 K RON | 379,0 K RON | 406,6 K RON | 385,4 K RON | ▼ 5,2% |
| Rezultat net | 405,1 K RON | 43,8 K RON | 99,3 K RON | 217,8 K RON | 195,4 K RON | 136,2 K RON | 55,6 K RON | ▼ 59,2% |
| Total active | 446,6 K RON | 98,6 K RON | 191,2 K RON | 285,8 K RON | 214,4 K RON | 279,7 K RON | 274,8 K RON | ▼ 1,7% |
| Capitaluri proprii | 405,4 K RON | 94,1 K RON | 169,6 K RON | 267,5 K RON | 195,6 K RON | 256,6 K RON | 246,1 K RON | ▼ 4,1% |
| Datorii totale | 41,2 K RON | 4,5 K RON | 21,6 K RON | 18,3 K RON | 18,8 K RON | 23,1 K RON | 28,7 K RON | ▲ 24,4% |
| Lichiditate curentă | 10,57 | 20,02 | 8,59 | 15,51 | 11,41 | 11,95 | 9,50 | ▼ 20,5% |
| Marjă netă (%) | 61,12 | 24,03 | 43,52 | 55,91 | 51,55 | 33,49 | 14,43 | ▼ 56,9% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 95 | 100 | 80 | 95 | 80 | ▼ 15,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (55,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (9.5), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.