Publicitate

VIVA MATCONS S.R.L.

CUI: 47813646 J52/244/2023 SRL Giurgiu, Sat Joiţa, Comuna Joiţa
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 47813646
Cod înmatriculare J52/244/2023
EUID ROONRC.J52/244/2023
Data înmatriculării 2023-03-14
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 3 ani

Adresă

România, Giurgiu, Sat Joiţa, Comuna Joiţa, Câmpiei, 76, 87150, CAMERA 1

Țară: România
Județ: Giurgiu
Localitate: Sat Joiţa, Comuna Joiţa
Stradă: Câmpiei
Număr: 76
Cod poștal: 87150
Completare adresă: CAMERA 1

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 265.720 RON 265.720 RON 250.814 RON 12.523 RON 14.906 RON 54.450 RON 5.511 RON 48.939 RON 12.723 RON 41.937 RON 28.275 RON 16.784 RON 0 RON 210 RON 0
2024 995.390 RON 995.966 RON 983.427 RON 10.699 RON 12.539 RON 407.995 RON 48.659 RON 359.336 RON 23.422 RON 384.834 RON 227.315 RON 105.481 RON 0 RON 261 RON 0
2025 1.261.458 RON 1.259.361 RON 1.260.347 RON −1.210 RON −986 RON 239.424 RON 33.989 RON 205.435 RON 22.212 RON 217.734 RON 141.373 RON 33.018 RON 0 RON 522 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

ALEXANDRU VIRGIL
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (61)

Lideri din domeniu

Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 72 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.94) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.210 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 90.9% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
1,26 M RON
Rezultat Net 2025
−1,2 K RON
Total Active 2025
239,4 K RON
Scor Bonitate
38/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 38/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 265,7 K RON 995,4 K RON 1,26 M RON
Venituri totale 265,7 K RON 996,0 K RON 1,26 M RON
Cheltuieli totale 250,8 K RON 983,4 K RON 1,26 M RON
Rezultat net 12,5 K RON 10,7 K RON −1,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,84 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,94 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,29 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,14 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,10 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate34,0 K RON (14.2%)
Active circulante205,4 K RON (85.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri141,4 K RON
Creanțe33,0 K RON
Numerar31,0 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 8,92
Durata stocaj (zile) 41
Rotație creanțe (ori/an) 38,21
Durata încasare (zile) 10

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-0,1%
Marjă netă
-0,1%
ROA
-0,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 41,9 K RON 54,5 K RON 77,0%
2024 384,8 K RON 408,0 K RON 94,3%
2025 217,7 K RON 239,4 K RON 90,9%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

38
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 265,7 K RON 995,4 K RON 1,26 M RON ▲ 26,7%
Rezultat net 12,5 K RON 10,7 K RON −1,2 K RON ▼ 111,3%
Total active 54,5 K RON 408,0 K RON 239,4 K RON ▼ 41,3%
Capitaluri proprii 12,7 K RON 23,4 K RON 22,2 K RON ▼ 5,2%
Datorii totale 41,9 K RON 384,8 K RON 217,7 K RON ▼ 43,4%
Lichiditate curentă 1,17 0,93 0,94 ▲ 1,0%
Marjă netă (%) 4,71 1,07 -0,10 ▼ 109,3%
Scor bonitate 57 43 38 ▼ 11,6%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,84 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 90.9% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (38/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate