TOP SPRINT MARKET S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Colibaşi, Comuna Colibaşi, PRINCIPALĂ - DJ, 188, 87050, camera 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 0 RON | 0 RON | 18.294 RON | −18.294 RON | −18.294 RON | 1.567 RON | 0 RON | 1.567 RON | −18.094 RON | 19.661 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 481.479 RON | 484.431 RON | 437.335 RON | 39.712 RON | 47.096 RON | 474.506 RON | 25.083 RON | 449.423 RON | 21.618 RON | 452.888 RON | 414.098 RON | 12.194 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 943.418 RON | 950.745 RON | 868.860 RON | 70.748 RON | 81.885 RON | 799.693 RON | 44.997 RON | 754.696 RON | 92.366 RON | 707.327 RON | 661.152 RON | 25.884 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 1.323.341 RON | 1.345.702 RON | 1.258.975 RON | 74.751 RON | 86.727 RON | 999.251 RON | 72.862 RON | 926.389 RON | 167.117 RON | 832.134 RON | 794.673 RON | 46.085 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (23)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
- 4765 Comerţ cu amănuntul al jocurilor şi jucăriilor, în magazine specializate
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Lideri din domeniu
Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 854 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
- •Grad ridicat de îndatorare: 83.3% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 481,5 K RON | 943,4 K RON | 1,32 M RON |
| Venituri totale | 0 RON | 484,4 K RON | 950,7 K RON | 1,35 M RON |
| Cheltuieli totale | 18,3 K RON | 437,3 K RON | 868,9 K RON | 1,26 M RON |
| Rezultat net | −18,3 K RON | 39,7 K RON | 70,7 K RON | 74,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,80 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,11 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,16 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,10 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,20 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,67 |
| Durata stocaj (zile) | 219 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 28,72 |
| Durata încasare (zile) | 13 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 19,7 K RON | 1,6 K RON | 1.254,7% |
| 2023 | 452,9 K RON | 474,5 K RON | 95,4% |
| 2024 | 707,3 K RON | 799,7 K RON | 88,5% |
| 2025 | 832,1 K RON | 999,3 K RON | 83,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 481,5 K RON | 943,4 K RON | 1,32 M RON | ▲ 40,3% |
| Rezultat net | −18,3 K RON | 39,7 K RON | 70,7 K RON | 74,8 K RON | ▲ 5,7% |
| Total active | 1,6 K RON | 474,5 K RON | 799,7 K RON | 999,3 K RON | ▲ 25,0% |
| Capitaluri proprii | −18,1 K RON | 21,6 K RON | 92,4 K RON | 167,1 K RON | ▲ 80,9% |
| Datorii totale | 19,7 K RON | 452,9 K RON | 707,3 K RON | 832,1 K RON | ▲ 17,6% |
| Lichiditate curentă | 0,08 | 0,99 | 1,07 | 1,11 | ▲ 4,3% |
| Marjă netă (%) | – | 8,25 | 7,50 | 5,65 | ▼ 24,7% |
| Scor bonitate | 22 | 56 | 75 | 75 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (74,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,80 M RON.
Riscuri identificate
- •Grad de îndatorare de 83.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.