SPRING MARKET SRL
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Gostinu, Comuna Gostinu, GOSTINU, 87110, camera 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 207.465 RON | 207.465 RON | 203.197 RON | 2.194 RON | 4.268 RON | 56.384 RON | 7.331 RON | 49.053 RON | 24.983 RON | 31.401 RON | 46.048 RON | 1.185 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 155.722 RON | 165.722 RON | 160.746 RON | 2.981 RON | 4.976 RON | 59.613 RON | 3.938 RON | 55.675 RON | 22.037 RON | 37.576 RON | 55.500 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 182.699 RON | 186.962 RON | 180.076 RON | 5.204 RON | 6.886 RON | 57.333 RON | 1.165 RON | 56.168 RON | 27.241 RON | 30.092 RON | 52.340 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 296.997 RON | 300.997 RON | 268.408 RON | 29.936 RON | 32.589 RON | 101.074 RON | 0 RON | 101.074 RON | 57.178 RON | 43.896 RON | 51.739 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 273.673 RON | 273.899 RON | 244.053 RON | 25.217 RON | 29.846 RON | 64.548 RON | 385 RON | 64.163 RON | 27.394 RON | 37.154 RON | 134.885 RON | 3.238 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 462.207 RON | 462.367 RON | 384.472 RON | 66.928 RON | 77.895 RON | 101.791 RON | 525 RON | 101.266 RON | 76.323 RON | 25.468 RON | 51.806 RON | 117.405 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 166.973 RON | 166.973 RON | 155.593 RON | 9.832 RON | 11.380 RON | 118.441 RON | 525 RON | 117.916 RON | 86.155 RON | 32.286 RON | 56.584 RON | 132.373 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (39)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4741 Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-ului in magazine specializate
- 4742 Comerţ cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicaţii în magazine specializate
- 4743 Comerţ cu amănuntul al echipamentelor audio/video în magazine specializate
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4763 Comerț cu amănuntul al echipamentelor sportive
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4765 Comerţ cu amănuntul al jocurilor şi jucăriilor, în magazine specializate
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4779 Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 854 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 207,5 K RON | 155,7 K RON | 182,7 K RON | 297,0 K RON | 273,7 K RON | 462,2 K RON | 167,0 K RON |
| Venituri totale | 207,5 K RON | 165,7 K RON | 187,0 K RON | 301,0 K RON | 273,9 K RON | 462,4 K RON | 167,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 203,2 K RON | 160,7 K RON | 180,1 K RON | 268,4 K RON | 244,1 K RON | 384,5 K RON | 155,6 K RON |
| Rezultat net | 2,2 K RON | 3,0 K RON | 5,2 K RON | 29,9 K RON | 25,2 K RON | 66,9 K RON | 9,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 332,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,65 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,90 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | -2,20 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,67 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,95 |
| Durata stocaj (zile) | 124 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,26 |
| Durata încasare (zile) | 289 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 31,4 K RON | 56,4 K RON | 55,7% |
| 2020 | 37,6 K RON | 59,6 K RON | 63,0% |
| 2021 | 30,1 K RON | 57,3 K RON | 52,5% |
| 2022 | 43,9 K RON | 101,1 K RON | 43,4% |
| 2023 | 37,2 K RON | 64,5 K RON | 57,6% |
| 2024 | 25,5 K RON | 101,8 K RON | 25,0% |
| 2025 | 32,3 K RON | 118,4 K RON | 27,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 207,5 K RON | 155,7 K RON | 182,7 K RON | 297,0 K RON | 273,7 K RON | 462,2 K RON | 167,0 K RON | ▼ 63,9% |
| Rezultat net | 2,2 K RON | 3,0 K RON | 5,2 K RON | 29,9 K RON | 25,2 K RON | 66,9 K RON | 9,8 K RON | ▼ 85,3% |
| Total active | 56,4 K RON | 59,6 K RON | 57,3 K RON | 101,1 K RON | 64,5 K RON | 101,8 K RON | 118,4 K RON | ▲ 16,4% |
| Capitaluri proprii | 25,0 K RON | 22,0 K RON | 27,2 K RON | 57,2 K RON | 27,4 K RON | 76,3 K RON | 86,2 K RON | ▲ 12,9% |
| Datorii totale | 31,4 K RON | 37,6 K RON | 30,1 K RON | 43,9 K RON | 37,2 K RON | 25,5 K RON | 32,3 K RON | ▲ 26,8% |
| Lichiditate curentă | 1,56 | 1,48 | 1,87 | 2,30 | 1,73 | 3,98 | 3,65 | ▼ 8,1% |
| Marjă netă (%) | 1,06 | 1,91 | 2,85 | 10,08 | 9,21 | 14,48 | 5,89 | ▼ 59,3% |
| Scor bonitate | 67 | 62 | 80 | 100 | 65 | 100 | 75 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (9,8 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.65), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 332,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.