Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MARA COTO CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Roata de Jos, Comuna Roata de Jos, ZOOTEHNISTULUI, 4, 87195
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 105.720 RON | 105.720 RON | 14.885 RON | 89.799 RON | 90.835 RON | 93.863 RON | 0 RON | 93.863 RON | 89.999 RON | 3.864 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 106.966 RON | 106.966 RON | 77.290 RON | 28.606 RON | 29.676 RON | 73.672 RON | 0 RON | 73.672 RON | 56.322 RON | 17.350 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (11)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
Raport Economico-Financiar
2022–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 105,7 K RON | 107,0 K RON |
| Venituri totale | 105,7 K RON | 107,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 14,9 K RON | 77,3 K RON |
| Rezultat net | 89,8 K RON | 28,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 108,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,25 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,25 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 4,25 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3,9 K RON | 93,9 K RON | 4,1% |
| 2023 | 17,4 K RON | 73,7 K RON | 23,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 105,7 K RON | 107,0 K RON | ▲ 1,2% |
| Rezultat net | 89,8 K RON | 28,6 K RON | ▼ 68,1% |
| Total active | 93,9 K RON | 73,7 K RON | ▼ 21,5% |
| Capitaluri proprii | 90,0 K RON | 56,3 K RON | ▼ 37,4% |
| Datorii totale | 3,9 K RON | 17,4 K RON | ▲ 349,0% |
| Lichiditate curentă | 24,29 | 4,25 | ▼ 82,5% |
| Marjă netă (%) | 84,94 | 26,74 | ▼ 68,5% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | ▼ 8,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (28,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.25), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 108,2 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2023.