Publicitate

TERABIO PACK S.R.L.

CUI: 42968488 J6/787/2020 SRL Bistriţa-Năsăud, Sat Săraţel, Comuna Sieu-Magherus
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 42968488
Cod înmatriculare J6/787/2020
EUID ROONRC.J6/787/2020
Data înmatriculării 2020-08-26
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 6 ani
Salariați (2025) 71 angajați

Adresă

România, Bistriţa-Năsăud, Sat Săraţel, Comuna Sieu-Magherus, TERAPLAST, 1, 427301

Țară: România
Localitate: Sat Săraţel, Comuna Sieu-Magherus
Stradă: TERAPLAST
Număr: 1
Cod poștal: 427301

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2020 0 RON 594 RON 576.448 RON −575.854 RON −575.854 RON 2.532.826 RON 1.671.048 RON 861.778 RON −475.854 RON 3.008.680 RON 0 RON 108.457 RON 0 RON 0 RON 1
2021 9.591.745 RON 10.576.724 RON 15.497.469 RON −4.920.745 RON −4.920.745 RON 72.490.341 RON 54.263.518 RON 18.226.823 RON 6.614.590 RON 58.143.666 RON 10.212.839 RON 7.136.778 RON 7.692.106 RON 124.175 RON 41
2022 40.701.068 RON 45.903.114 RON 63.103.265 RON −17.200.151 RON −17.200.151 RON 90.182.306 RON 67.898.642 RON 22.283.664 RON −10.585.563 RON 81.970.748 RON 10.075.931 RON 9.463.442 RON 18.890.983 RON 286.761 RON 140
2023 45.422.275 RON 49.605.987 RON 63.708.488 RON −14.102.501 RON −14.102.501 RON 82.869.542 RON 64.488.234 RON 18.381.308 RON −11.788.064 RON 69.751.458 RON 10.505.720 RON 7.227.436 RON 24.904.867 RON 162.414 RON 127
2024 43.404.621 RON 46.486.827 RON 55.318.475 RON −8.831.648 RON −8.831.648 RON 78.346.255 RON 59.318.763 RON 19.027.492 RON −5.281.908 RON 60.872.781 RON 10.892.444 RON 7.438.395 RON 22.717.892 RON 126.205 RON 96
2025 32.900.369 RON 34.570.988 RON 44.750.329 RON −10.179.341 RON −10.179.341 RON 73.479.195 RON 54.936.613 RON 18.542.582 RON 6.212.628 RON 46.841.951 RON 10.380.188 RON 7.608.752 RON 20.530.918 RON 123.583 RON 71

Reprezentanți și administratori (3)

STÂNEAN ALEXANDRU
administrator
Cluj, România
Pagina administratorului
SILAȘI BOGDAN
administrator
Cluj, România
Pagina administratorului
CRĂCIUNAȘ BOGDAN LUCIAN
administrator
Cluj, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (12)

Lideri din domeniu

Top companii din Bistriţa-Năsăud, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 13 companii din județul Bistriţa-Năsăud. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2020–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.4) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−10.179.341 RON)
Cifra de Afaceri 2025
32,90 M RON
Rezultat Net 2025
−10,18 M RON
Total Active 2025
73,48 M RON
Scor Bonitate
25/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 25/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202020212022202320242025
Cifra de afaceri 0 RON 9,59 M RON 40,70 M RON 45,42 M RON 43,40 M RON 32,90 M RON
Venituri totale 594 RON 10,58 M RON 45,90 M RON 49,61 M RON 46,49 M RON 34,57 M RON
Cheltuieli totale 576,4 K RON 15,50 M RON 63,10 M RON 63,71 M RON 55,32 M RON 44,75 M RON
Rezultat net −575,9 K RON −4,92 M RON −17,20 M RON −14,10 M RON −8,83 M RON −10,18 M RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 55,74 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,40 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,17 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,57 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate54,94 M RON (74.8%)
Active circulante18,54 M RON (25.2%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri10,38 M RON
Creanțe7,61 M RON
Numerar553,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 3,17
Durata stocaj (zile) 115
Rotație creanțe (ori/an) 4,32
Durata încasare (zile) 84

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-30,9%
Marjă netă
-30,9%
ROA
-13,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2020 3,01 M RON 2,53 M RON 118,8%
2021 58,14 M RON 72,49 M RON 80,2%
2022 81,97 M RON 90,18 M RON 90,9%
2023 69,75 M RON 82,87 M RON 84,2%
2024 60,87 M RON 78,35 M RON 77,7%
2025 46,84 M RON 73,48 M RON 63,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

25
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 9,59 M RON 40,70 M RON 45,42 M RON 43,40 M RON 32,90 M RON ▼ 24,2%
Rezultat net −575,9 K RON −4,92 M RON −17,20 M RON −14,10 M RON −8,83 M RON −10,18 M RON ▼ 15,3%
Total active 2,53 M RON 72,49 M RON 90,18 M RON 82,87 M RON 78,35 M RON 73,48 M RON ▼ 6,2%
Capitaluri proprii −475,9 K RON 6,61 M RON −10,59 M RON −11,79 M RON −5,28 M RON 6,21 M RON ▲ 217,6%
Datorii totale 3,01 M RON 58,14 M RON 81,97 M RON 69,75 M RON 60,87 M RON 46,84 M RON ▼ 23,0%
Lichiditate curentă 0,29 0,31 0,27 0,26 0,31 0,40 ▲ 26,6%
Marjă netă (%) -51,30 -42,26 -31,05 -20,35 -30,94 ▼ 52,0%
Scor bonitate 22 25 19 27 27 25 ▼ 7,4%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 55,74 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Scor de bonitate scăzut (25/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.

Publicitate