Publicitate

MAFFLOR CONSTRUCȚII FUNERARE S.R.L.

CUI: 44301404 J7/308/2021 SRL Botoşani, Municipiul Dorohoi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44301404
Cod înmatriculare J7/308/2021
EUID ROONRC.J7/308/2021
Data înmatriculării 2021-05-19
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Botoşani, Municipiul Dorohoi, AMURGULUI, 1, 1, B, 1, 38, 715200

Țară: România
Județ: Botoşani
Localitate: Municipiul Dorohoi
Stradă: AMURGULUI
Număr: 1
Bloc: 1
Scară: B
Etaj: 1
Apartament: 38
Cod poștal: 715200

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 124.000 RON 124.000 RON 110.490 RON 12.270 RON 13.510 RON 200 RON 0 RON 200 RON −142.358 RON 142.558 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2024 201.400 RON 201.400 RON 202.375 RON −975 RON −975 RON 902 RON 0 RON 902 RON −51.098 RON 52.000 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

MOFTEI FLORIN-DUMITRU
administrator
Botoşani, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−51.098 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.02) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−975 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 5765% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
201,4 K RON
Rezultat Net 2024
−975 RON
Total Active 2024
902 RON
Scor Bonitate
27/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 27/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 124,0 K RON 201,4 K RON
Venituri totale 124,0 K RON 201,4 K RON
Cheltuieli totale 110,5 K RON 202,4 K RON
Rezultat net 12,3 K RON −975 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 278,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−51.098 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,02 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,02 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,02 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante902 RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Numerar902 RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-0,5%
Marjă netă
-0,5%
ROA
-108,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 142,6 K RON 200 RON 71.279,0%
2024 52,0 K RON 902 RON 5.765,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

27
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 124,0 K RON 201,4 K RON ▲ 62,4%
Rezultat net 12,3 K RON −975 RON ▼ 107,9%
Total active 200 RON 902 RON ▲ 351,0%
Capitaluri proprii −142,4 K RON −51,1 K RON ▲ 64,1%
Datorii totale 142,6 K RON 52,0 K RON ▼ 63,5%
Lichiditate curentă 0,00 0,02 ▲ 1.135,7%
Marjă netă (%) 9,90 -0,48 ▼ 104,8%
Scor bonitate 37 27 ▼ 27,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 278,8 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 5765% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate